Opodatkowanie dochodów osób fizycznych przyniosło budżetowi państwa w tym roku 37,3 mld zł, czyli aż o 14 proc. więcej niż rok wcześniej (dane na koniec sierpnia). To największy wzrost od 2007 r. Co więcej, wpływy z PIT rosną znacznie szybciej niż VAT i akcyza (odpowiednio 4,6 proc. oraz 5,3 proc.), na których to podatkach skupione są działania fiskusa w zakresie uszczelniania systemu podatkowego.

Co jest przyczyną tak dobrych wyników? – Taka sytuacja niewątpliwie cieszy, a jest przede wszystkim efektem bardzo dobrej koniunktury gospodarczej i rekordowo niskiego poziomu bezrobocia – komentuje Łukasz Czucharski z komitetu podatkowego Pracodawców RP. – Rosną wynagrodzenia i PIT od tych wynagrodzeń, ale więcej podatków płacą też osoby prowadzące działalność gospodarczą – dodaje. Płace w większych przedsiębiorstwach zwiększyły się w tym roku o ok. 7 proc., a zatrudnienie – o 3,6 proc.

Cudzoziemcy pomagają

Ale dobra koniunktura nie wyjaśnia wszystkiego. – Ważnym czynnikiem, który poprawia kondycję budżetu państwa i budżetu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jest napływ obcokrajowców na polski rynek pracy – podkreśla Karol Pogorzelski, ekonomista ING Banku. Zwłaszcza tych legalnie pracujących. Od początku roku obowiązują nowe przepisy w zakresie zatrudnienia pracowników z zagranicy, które mają wyeliminować nadużycia na tym rynku, w tym także pracę nielegalną.

Z danych ZUS wynika, że w III kwartale tego roku już prawie 570 tys. cudzoziemców było w Polsce ubezpieczonych. To aż o 146 tys. więcej niż rok wcześniej i o 303 tys. zł więcej niż dwa lata temu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ogóle chwali się bezprecedensowo dobrymi wynikami. W tym roku zrezygnował już z 8,5 mld zł dotacji z budżetu państwa (która łata dziurę pomiędzy wpływami ze składek z wydatkami na różne świadczenia), bo wpływy ze składki są wyjątkowo wysokie.

Wracając do PIT, spore znaczenie dla dynamiki jego wzrostu może też mieć uszczelnienie systemu podatkowego. – W wyniku działań Krajowej Administracji Skarbowej fiskus odzyskuje uprzednio nieodprowadzone kwoty podatków w związku z optymalizacjami podatkowymi – przyznaje Mariusz Korzeb, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Więcej od firm

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już jutro, oglądaj ralację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

– Dotyczy to w największym stopniu osób prowadzących działalność gospodarczą, którym coraz trudniej jest odliczać różnego rodzaju koszty od swojego przychodu, gdyż urzędy skarbowe częściej kwestionują taką praktykę – wtóruje Pogorzelski. – A im więcej działań uszczelniających, tym mniejsze zainteresowanie działaniami optymalizacyjnymi – dodaje Korzeb. Jak mówi, nowe podejście fiskusa doprowadziło do faktycznego zwiększenia wysokości podstawy opodatkowania. – A co za tym idzie, do większych wpływów do budżetu państwa – zaznacza Korzeb. Potwierdzają to dane uzyskane z Ministerstwa Finansów. PIT, jaki w tym roku odprowadziły firmy korzystające z 19-proc. podatku liniowego, wzrósł aż o 21 proc. rok do roku. W całym zaś 2017 r. – o 11 proc.

– Wysokie dochody z podatku PIT oraz CIT związane są z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu, dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od firm w związku z korzystną koniunkturą gospodarczą – komentuje Ministerstwo Finansów.