„Chińska gospodarka doznała już takich szkód (nawet jeśli przyjmiemy, że w marcu dojdzie do złagodzenia blokad komunikacyjnych), że nie może już ona uniknąć największego spowolnienia tempa wzrostu PKB od incydentu na Placu Tiananmen w 1989 r." – piszą analitycy Nomury.

Czytaj także: Chiny dosłownie piorą pieniądze. Wszystko przez koronawirusa

Prognozują oni również, że gospodarka strefy euro może wpaść w tym roku w recesję z powodu epidemii koronawirusa. Tak mówi ich najgorszy scenariusz, przewidujący, że PKB eurolandu za cały 2020 r. spadnie o 0,1 proc. W tym wariancie rozwoju sytuacji recesja grozi Niemcom, Francji i Włochom. PKB Niemiec może spaść w najgorszym scenariuszu w 2020 r. o 0,7 proc. W scenariuszu bazowym Niemcy unikają jednak recesji i kończą rok ze wzrostem PKB wynoszącym 0,2 proc. W najgorszym scenariuszu recesja grozi również Wielkiej Brytanii (0,1 proc. wzrostu w 2020 r.), ale w scenariuszu bazowym do niej nie dochodzi (0,7 proc. wzrostu w 2020 r.).

Japonia powinna być pogrążona w recesji przez trzy kwartały zarówno w scenariuszu bazowym jak i w najgorszym. W pierwszym z nich jej PKB skurczy się przez cały rok o 0,5 proc. a w drugim spadnie o 1,1 proc.

USA mają jednak być stosunkowo odporne na skutki epidemii koronawirusa. We wszystkich scenariuszach unikają w tym roku recesji. Ich PKB rośnie w 2020 r. w scenariuszu bazowym o 1,7 proc. a w najgorszym o 1,3 proc. Wcześniejsze prognozy Nomury mówiły o tym, że amerykański wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 1,8 proc.