Reklama
Rozwiń

Fabryka zapałek nadal państwowa

Prywatyzacja Fabryki Zapałek "Czechowice" na razie kończy się fiaskiem. Resort odstąpił od negocjacji

Publikacja: 09.06.2010 16:40

Fabryka zapałek nadal państwowa

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Na zaproszenie resortu skarbu do negocjacji w sprawie zakupu 85 proc., czyli 850 tys. akcji zakładu z Czechowic-Dziedzic wpłynęło pięć pisemnych odpowiedzi.

Złożyli je: Warter s. j. z siedzibą w Warszawie, branżowy niemiecki inwestor KM Zündholz International Karl Müller GmbH, Maksimum Sp. z o. o. Holding S. K. A. z siedzibą w Katowicach (dawniej Przedsiębiorstwo Opal), wileńska spółka UAB Peronas i Edward Kowalewski, zamieszkały w Warszawie.

Fabryka Zapałek Czechowice to jedna z największych firm na europejskim rynku produkcji zapałek, a w Polsce - praktycznie monopolista. Przychody firmy w 2008 r. wyniosły 20 mln zł.

Główni klienci spółki to hurtownie artykułów tytoniowych oraz duże sieci handlowe, a także firmy z branży reklamowej (zapałki reklamowe i tzw. galanteria zapałczana). Firma działa głównie na rynku hurtowym.

Na eksport przypada około 35 proc. przychodów ze sprzedaży. Główni dostawcy współpracujący ze spółką to: Lasy Państwowe (drewno zapałczane), firmy handlowe z branży papierniczej (tektura na pudełka) oraz firmy handlowe sprzedające surowce chemiczne.

Roczne zdolności produkcyjne fabryki wynoszą około 650 mln sztuk pudełek zapałek standardowych oraz łącznie około 30 mln sztuk pudełek zapałek reklamowych i galanterii zapałczanej.

Firma stawia też na ekologię - jej zapałki nie zawierają szkodliwych składników: kadmu, selenu, arsenu czy siarki, które można znaleźć w tanich wyrobach z Chin.

Budżet i podatki
Jest pierwsza reakcja Elona Muska na uchwalenie „Wielkiej Pięknej Ustawy”
Budżet i podatki
Rekordowy wzrost wydatków wojennych Ukrainy. Skąd Kijów weźmie pieniądze?
Budżet i podatki
Minister finansów Andrzej Domański: Wydatki Polski na misję kosmiczną zwrócą się wielokrotnie
Budżet i podatki
Minister finansów zapowiedział nowy podatek. „Około 2 mld zł do budżetu”
Budżet i podatki
Deficyt budżetowy po maju sięgnął już 108 mld zł