Na zaproszenie resortu skarbu do negocjacji w sprawie zakupu 85 proc., czyli 850 tys. akcji zakładu z Czechowic-Dziedzic wpłynęło pięć pisemnych odpowiedzi.
Złożyli je: Warter s. j. z siedzibą w Warszawie, branżowy niemiecki inwestor KM Zündholz International Karl Müller GmbH, Maksimum Sp. z o. o. Holding S. K. A. z siedzibą w Katowicach (dawniej Przedsiębiorstwo Opal), wileńska spółka UAB Peronas i Edward Kowalewski, zamieszkały w Warszawie.
Fabryka Zapałek Czechowice to jedna z największych firm na europejskim rynku produkcji zapałek, a w Polsce - praktycznie monopolista. Przychody firmy w 2008 r. wyniosły 20 mln zł.
Główni klienci spółki to hurtownie artykułów tytoniowych oraz duże sieci handlowe, a także firmy z branży reklamowej (zapałki reklamowe i tzw. galanteria zapałczana). Firma działa głównie na rynku hurtowym.
Na eksport przypada około 35 proc. przychodów ze sprzedaży. Główni dostawcy współpracujący ze spółką to: Lasy Państwowe (drewno zapałczane), firmy handlowe z branży papierniczej (tektura na pudełka) oraz firmy handlowe sprzedające surowce chemiczne.