W 2017 r. pobiliśmy rekord. - Oddano do użytku 270 tys. mieszkań w całej Polsce. W samej Warszawie zostało oddanych ok. 25 tys. mieszkań. 2018 r. zapowiada się równie dobrze – mówił Skoczeń. - Niestety jest problem z działkami budowlanymi – dodał.

Gość podkreślił, że poszukujemy tanich mieszkań. - Pod Radzyminem można kupić segment 130 mkw za 300-320 tys. zł – stwierdził. - Z drugiej strony w Gdańsku na Dolnym Mieście apartamentowiec kosztuje 8-14 tys. zł za mkw i też jest zainteresowanie – dodał.

Zauważył, że kupują je nie tylko bardzo bogaci ludzie, ale też klasa średnia. - Kupują też inwestorzy, którzy później wynajmują apartamenty za dobre pieniądze. Przynosi to konkretne zyski – mówił.

Przypomniał, że stopa procentowa jest niska. - Mówi się, że dopiero pod koniec 2018 r. może troszeczkę wzrośnie. Oby nie i jeszcze 2019 r. też był taki dobry. W końcu budownictwo ciągnie całą gospodarkę i przysparza Polce dobrego PKB - stwierdził Skoczeń.

Skoczeń zaznaczył, że niektóre globalne firmy mają taką politykę, iż powinny być zawsze w najlepszym, najbardziej ekskluzywnym miejscu. - Jak tylko powstaje nowe centrum czy biurowiec klasy AAA, to taka firma się przenosi – tłumaczył.

- Są też firmy trochę biedniejsze. One są zainteresowane nieco gorszymi lokalizacjami, ale też chcą, żeby biura były ekskluzywne, wyjątkowe, dobrze prezentujące się przed kontrahentami – dodał Skoczeń.

Przyznał, że biura nie świecą pustkami, bo przybywa nowych firm. - Coraz więcej firm stać na to, żeby wynająć porządne biuro w centrum biznesowym, a nie na obrzeżach. Dojazd jest ważny zarówno dla pracowników firmy, jak i jej klientów – ocenił.

- Coraz częściej firmy wynajmują biuro, a pracownicy mogą sobie kupić, albo wynająć mieszkanie obok. To będzie postępowało – dodał.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Skoczeń tłumaczył, że młodzi ludzi, którzy pracują w centrach biznesowych mają rodziny i dzieci. - Jeżeli jeździliby tylko do pracy i z powrotem, to mogliby się pokusić na jazdę rowerem czy komunikacją miejską. Ciężko jest jednak pojechać po jedno dziecko do przedszkola, po drugie do żłobka i zrobić po drodze zakupy korzystając z komunikacji miejskiej. Poza tym Polacy kochają samochody. Lubimy luksus i wygodę – mówił.