Współczesne innowacyjne budownictwo stawia zarówno na jak najwygodniejsze użytkowanie budynków, jak i bierze pod uwagę kwestie związane z ochroną środowiska. Chętniej sięga też po projektowanie zrównoważone, które pozwala racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi środowiska i ograniczać zużycie energii pochodzącej z nieodnawialnych źródeł. Eksperci UE szacują, że do roku 2030 zapotrzebowanie na energię wzrośnie o 60%.
Zastosowanie do budowy domu odpowiednich materiałów i technologii niskoenergochłonnych pomaga ograniczyć ogrzewanie takich budynków, co przekłada się na niższe wydatki gospodarstw domowych. Z tego powodu tradycyjne okna coraz częściej wypierane są przez energooszczędne z szybą zespoloną. Kolejne rozwiązanie to rezygnacja z tradycyjnego białego styropianu na rzecz nowoczesnych materiałów, na przykład szarego Neoporu firmy BASF z domieszką grafitu, który wpływa na uzyskanie właściwości termoizolacyjnych nawet o 20% większych w porównaniu do tradycyjnego EPS-u. Ponadto w termoizolacji wykorzystuje się również między innymi pianki w wersji PIR (poliizocyjanuran) lub PUR (poliuretan), a także aerożele (krzemionka zatopiona we włóknach).
Z punktu widzenia ekologicznego tak samo ważne jest ograniczenie przenikania ciepła do wnętrza domów, co zmniejsza lub całkowicie eliminuje użycie klimatyzacji. Kluczowy jest tu dobór odpowiedniego materiału na pokrycie dachu. Zamiast montować szybko nagrzewającą się blachodachówkę, można wykorzystać na przykład dachówkę pokrytą pigmentami, które odbijają promieniowanie podczerwone słońca.
Hydroizolacje
Dla budownictwa, które stawia na rozwiązania proekologiczne, oprócz skutecznej izolacji termicznej przegród zewnętrznych istotne są też inne elementy izolacyjne, zwłaszcza izolacje przeciwwodne i przeciwwilgociowe. Ich właściwe wykonanie jest niezbędne dla odpowiedniego funkcjonowania przegród zewnętrznych, czyli zapewnienia budynkowi wysokich parametrów energetycznych. W tym obszarze budownictwo również korzysta z innowacyjnych rozwiązań i produktów, które chronią obiekty nie tylko przed wilgocią, ale również przed substancjami oddziałującymi negatywnie na różne elementy budynków. Jako przykład można podać membranę ze specjalną żywicą odporną na chemikalia o skróconym czasie utwardzania (użytą np. w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu). Inne rozwiązania hydroizolacyjne to materiały bitumiczne (np. lepiki asfaltowe), emulsje asfaltowe, masy polimerowo-bitumiczne itp.
Postawa proekologiczna jest coraz silniejszą tendencją zarówno wśród inwestorów, jaki i pośród firm działających w branży budowlanej. Jest to o tyle ważne, że sektor ten zużywa około 40% energii na świecie. Dzięki innowacyjnym materiałom i rozwiązaniom konstrukcyjnym można nie tylko racjonalniej gospodarować energią, ograniczając emisję CO