To pierwsza tego typu rosyjska inwestycja w Polsce od ponad 20 lat, zakład produkcji wełny mineralnej do izolacji budynków już został uroczyście otwarty. Fabryka w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, zaczęła produkcję pod koniec marca 2021 r. i wyprodukowała już ponad 22 tys. ton wełny skalnej, materiału przeznaczonego do izolacji budynków. W zakładzie pracuje prawie 200 osób, inwestycja kosztowała ok. 290 mln zł. Firma podaje, że uruchomienie fabryki w Polsce zbiegło się w czasie ze wzrostem zapotrzebowania na materiały budowlane w Polsce i w krajach sąsiednich, do których eksportuje swoje materiały.

Czytaj więcej

Rosyjscy miliarderzy, którzy zrobili fortunę na dachach

- Widzimy boom budowlany, nie tylko w Polsce, ale na wszystkich rynkach, na których działamy. Popyt na materiały budowlane przewyższa podaż. W odpowiednim momencie uruchomiliśmy fabrykę wełny mineralnej w Wykrotach, nie tylko od początku mieliśmy zamówienia na całość produkcji, ale wręcz kolejkę oczekujących – powiedział Siergiej Kolesnikow, współzałożyciel firmy Technonicol, która działa w Europie pod nazwą TN International. - Natychmiast rozwiały się wszelkie obawy o to, czy na rynku będzie wystarczający popyt. Teraz chcemy pójść za ciosem i otworzyć drugą, a może i trzecią fabrykę - dodaje.

Rocznie firma będzie produkować do 90 tys. ton materiału izolacyjnego, co pozwoli na ocieplenie ponad 30 tys. domów jednorodzinnych. Według analiz rynkowych, w Polsce aż 4 miliony domów jednorodzinnych wymagają termomodernizacji.

- Nasza fabryka wełny mineralnej to nowoczesny i ekologiczny obiekt. Nie generujemy odpadów, gdyż są one przetwarzane w dalszym procesie produkcji materiału izolacyjnego – powiedział Roman Milewski, prezes TN International Polska.

Czytaj więcej

Materiały budowlane są kosmicznie drogie. To nie koniec wzrostu cen

Fabryka wełny skalnej to dopiero pierwsza inwestycja rosyjskiej firmy w Polsce. Wkrótce rozpocznie się budowa zakładu produkującego membrany polimerowe, materiały używane do hydroizolacji dachów, basenów, fundamentów, garaży podziemnych i innych obiektów użytkowych.

- Już zainwestowaliśmy w to przedsięwzięcie 45 mln zł, a docelowo będzie to około 126 mln zł. Uruchomienie zakładu planujemy na koniec 2022 lub początek 2023 r. Planujemy eksportować membrany polimerowe w promieniu 800 km, m.in. do Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Austrii i Chorwacji, a być może nawet do północnych Włoch – zapewnia Siergiej Kolesnikow.

Współzałożyciel firmy Technonicol zapowiedział podczas otwarcia fabryki wełny skalnej w Wykrotach, że w ciągu najbliższych pięciu lat firma planuje zainwestować ponad 700 mln euro na Starym Kontynencie, z czego w Polsce będzie to suma ok. 100 mln euro.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

TN International wybrała Dolny Śląsk na budowę fabryki z powodu lokalizacji – bliskości Niemiec, Czech i innych krajów europejskich, a także z powodu oferty, przedstawionej przez lokalny samorząd i władze strefy ekonomicznej. Rozpatrywane były jeszcze oferty w Niemczech oraz w Czechach.

- Polskie władze zaproponowały nam jednak znacznie lepsze warunki. Chodzi zarówno o możliwości odliczeń podatkowych, warunki logistyczne, jak i teren za preferencyjną cenę. Znaczenie miała też lepsza niż w Czechach czy nawet w Niemczech dostępność wykwalifikowanych pracowników – podkreśla Siergiej Kolesnikow.

Znaczenie dla lokalizacji inwestycji na Dolnym Śląsku miała również dostępność surowca – złóż bazaltu, gabro i dolomitu, co ma znaczenie dla skrócenia łańcucha dostaw i zmniejsza ślad węglowy.

Technonicol, która na zachód od Rosji działa pod nazwą TN International, jest obecna w Polsce od ponad 15 lat. Ma 56 zakładów w siedmiu krajach, sprzedaje zaś w 117 krajach. Zatrudnia łącznie ponad 7 tys. pracowników, z czego ok. 1 tys. w Unii Europejskiej.