Aktualizacja: 05.05.2015 09:38 Publikacja: 05.05.2015 09:38
Foto: 123rf.com
Według wywiadowni gospodarczej Euler Hermes, spadek widoczny jest przede wszystkim w branży budowlanej oraz w handlu. Przybyło natomiast upadłości w sektorze firm usługowych oraz w produkcji.
Zdaniem Tomasza Starusa, odpowiedzialnego za ocenę ryzyka członka zarządu Euler Hermes, sytuacja w przedsiębiorstwach poprawia się. – Eksport rośnie szybciej niż import, popyt wewnętrzny jest stabilny, o czym świadczy niższa liczba upadłości w handlu. W rezultacie nie ma większych problemów z popytem – mówi Starus. Zaznacza jednak, że dla kondycji gospodarki ważny jest wynik finansowy sprzedaży i działalności przedsiębiorstw. A ponieważ rośnie produkcja sprzedana, a jednocześnie spadają ceny, firmy zarabiają mniej na swojej działalności. - Rozwierają się więc nożyce ryzyka: rośnie zaangażowanie, także kapitałowe firm w produkcję i sprzedaż a nie podnosi się lub spada jej rentowność, rośnie ich ekspozycja na ryzyko rynkowe – dodaje Starus. W dodatku choć rośnie wydajność (wdł GUS o 3,4 proc. w pierwszym kwartale rok do roku), to ten wzrost niwelowany jest przez zwiększanie zatrudnienia i presja wzrost płac.
Deweloper uregulował majowe odsetki w terminie i w pełnej kwocie. Wkrótce kolejne terminy płatności.
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp poniosła notowania części deweloperów....
GTC rozważa sprzedaż części kupionych w Niemczech mieszkań z przebitką lub inwestycje w podniesienie wartości.
Niecałe dwa lata po zakupie polskiej części Nexity deweloper przejmuje aktywa kolejnego francuskiego dewelopera....
Organizacje reprezentujące firmy branży budowlanej domagają się od ministra infrastruktury zwiększenia limitu wa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas