#RZECZoBIZNESIE: Konrad Świrski: Cyfrowa tożsamość spełni marzenia państw totalitarnych?

Cyfrowa tożsamość powoduje, że obywatela można kontrolować – mówi prof. Konrad Świrski, prezes Transition Technologies, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 13.08.2018 14:40 Publikacja: 13.08.2018 12:56

#RZECZoBIZNESIE: Konrad Świrski: Cyfrowa tożsamość spełni marzenia państw totalitarnych?

Foto: tv.rp.pl

Aplikacja mTożsamość jest dostępna w formie pilotażowej. - To jest próba stworzenia cyfrowej tożsamości, jedna z dwóch alternatywnych dróg - mówił Świrski.

- Na świecie wydaje się nowy typ dowodów tożsamości z wbudowanym chipem, albo przenosi dowód do smartfona – dodał.

Tłumaczył, że dzięki temu, iż rozpoznawana jest nasza cyfrowa tożsamość możemy np. wszystko załatwiać w urzędzie. - Może kiedyś będziemy wsiadali do autobusów i tramwajów, a nasze konto zostanie odpowiednio obciążone. Po co kupować bilety, jeśli nasza cyfrowa tożsamość zostaje rozpoznana. Dzięki temu eliminujemy dużą część weryfikacji, bo nasza cyfrowa tożsamość załatwi za nas dostęp do wszystkich nowych serwisów - prognozował Świrski.

Gość zauważył, że patrząc na dzisiejsze rozwiązania legislacyjne, to co jest w mTożsamość nie jest równoznaczne z dowodem osobistym, chociaż miało być. Ocenił, że wszystko idzie w kierunku, żeby podstawowym dokumentem do cyfrowej tożsamości był plastikowy dowód z chipem.

- Na smartfonie pozostanie profil zaufany. Można się zalogować do systemu rejestrów państwowych i otrzymać potwierdzenie, że ja to ja. Być może to otworzy w przyszłości kolejne ścieżki funkcjonalne - mówił Świrski.

Przyznał, że podobnie jest w innych krajach świata. - Np. w USA ponad 8 lat trwa idea cyfrowych praw jazdy. Część stanów to aprobuje, inne zabroniły. W Europie w dużej ilości krajów są dobrze rozwinięte dokumenty chipowe. W smartfonowych rozwiązaniach liderem jest Skandynawia – wyliczał.

- Polska to niższy stan średni europejski jeśli mówimy o digitalizacji, bo niektóre kraje jeszcze nic nie mają – dodał.

Świrski ocenił, że wspomniane rozwiązania przyspieszają wszystkie transakcje biznesowe. - Dzisiaj transakcja zakupowa trwa ułamek sekundy. Posiadanie cyfrowej tożsamości pozwala przyspieszyć nawet większe biznesy. Jesteśmy w stanie kupić lub sprzedać mieszkanie, samochód czy zarejestrować się w urzędzie – mówił.

- Dzisiaj potrzebny jest podpis i wymiana dokumentów, a korzystanie z profilu zaufanego jest równoznaczne ze złożeniem podpisu – dodał.

Przypomniał, że to wszystko idzie od sektora bankowego. - Powoli opuszczamy karty kredytowe, bo robimy zakupy telefonem. Za chwilę nie będzie biletów, rachunków itp. - prognozował Świrski.

Zaznaczył, że Polska jest krajem najlepszych informatyków, który nie radzi sobie z informatyzacją. - W e-podatkach jesteśmy do tyłu. Deklaracje podatkowe można było już wysyłać w 2010 r. Niewiele się przesunęliśmy jeśli chodzi o indywidualnych użytkowników – stwierdził.

- Stosunkowo nieźli jesteśmy w sektorze bankowym. Chodzi o cyfrowe i mobilne usług i bankowe. Nawet stopień zabezpieczenia banków oceniłbym jako całkiem przyzwoity – dodał.

Świrski podkreślił, że jedną z największych bolączek są bariery technologicznie, związane z poziomem zabezpieczeń.

- Ktoś może skraść naszą cyfrową tożsamość. Trwa walka między atakującym i obrońcą. Niekoniecznie obrońcy ją wygrywają. Gdyby ktoś skradł cyfrową tożsamość i cały biznes byłby do tego dostosowany, to w ciągu sekundy mógłby sprzedać wszystkie aktywa. To już nie tylko kwestia pobrania środków z karty kredytowej, ale wyczyszczenia wszystkiego – ocenił.

- Mamy coraz więcej problemów z atakami na pobranie informacji prywatnych. Wszystkie kraje boją się uruchomić pełnej cyfrowej identyfikacji – dodał.

Świrski przyznał, że dzięki temu mogą też się zrealizować marzenia państw totalitarnych. - Cyfrowa tożsamość powoduje, że obywatela można kontrolować, w którym jest miejscu, dokąd się porusza, z kim rozmawia, z kim się kontaktuje. Można mu nadać pewne stopnie uprzywilejowania. To już się dziej. W Chinach są pilotowe projekty, gdzie miliony ludzi godzą się w tym uczestniczyć. Dostają swego rodzaju ocenę w systemach informatycznych. Jak ktoś płaci kredyty na czas czy dużo kupuje to jego ocena jest wyższa. Kto ma więcej punktów, to ma dostęp do lepszych dóbr, szybszej kolejki, zniżek – tłumaczył gość.

Przyznał, że teoretycznie wydaje się to korzystne. - Jednak można się obawiać kolejnego kroku. Ci, którzy wypowiedzą się publicznie źle o rządzie, albo nie będą akceptować pewnych regulacji to dostaną bana na pewną część usług. Taka osoba nie dostanie kredytu albo nie wejdzie do samolotu, bo będzie osobą niepożądaną. To budzi olbrzymie kontrowersje, czy generując nowy idealistyczny świat usług, jednocześnie nie generujemy jednego z najbardziej totalitarnych systemów. Tu wizje Orwella się spełniają. Tam mogli chociaż się schować, z cyfrową tożsamością nie będzie można się ukryć - mówił Świrski.

Aplikacja mTożsamość jest dostępna w formie pilotażowej. - To jest próba stworzenia cyfrowej tożsamości, jedna z dwóch alternatywnych dróg - mówił Świrski.

- Na świecie wydaje się nowy typ dowodów tożsamości z wbudowanym chipem, albo przenosi dowód do smartfona – dodał.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Biznes
„Rzeczpospolita” po raz drugi przyzna — Orły ESG
Biznes
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Biznes
Menedżerowie kluczowych spółek: bilans akcesji do UE jest korzystny
Biznes
Polska po akcesji do UE stała się potęgą w produkcji sprzętu AGD
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO