Trudno znaleźć drugą branżę, która miałaby tak dobre perspektywy rozwoju jak IT. Cyfrowa rewolucja wymusza inwestycje w usługi i produkty informatyczne. Polska jako wiodący kraj regionu może pochwalić się największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Obecny szybki wzrost gospodarczy i optymistyczne prognozy na kolejny rok dobrze rokują branży IT, istnieje bowiem znacząca korelacja między chęcią przedsiębiorstw do inwestowania w informatykę a dynamiką PKB. Do 2020 r. będą nam też pomagać fundusze unijne, w tym program Polska Cyfrowa z budżetem przekraczającym 10 mld zł, z czego 80 proc. stanowią środki z UE.

Jednak nie brak również i wyzwań. Należą do nich deficyt pracowników (więcej poniżej), nasilająca się konkurencja ze strony globalnych graczy oraz duża podatność popytu na wahania koniunktury.

Technologie przyszłości

Sztuczna inteligencja, chmura, big data, internet rzeczy – to tylko niektóre ze sformułowań, padających w kontekście przyszłości branży IT. Kolejnym jest technologia blockchain. Rewolucjonizuje ona poszczególne sektory, a w szczególności finansowy. Firma badawcza IDC prognozuje, że do 2021 r. co najmniej jedna czwarta największych spółek będzie wykorzystywać na dużą skalę technologię blockchain jako podstawę realizacji bezpiecznych operacji cyfrowych.

Warto odnotować, że do blockchainu przekonuje się nie tylko sektor prywatny, ale również publiczny. Niedawno krajowa spółka Atende podpisała umowę na jedno z pierwszych w Polsce wdrożeń opartych na technologii blockchain. Decyzję o takiej nowatorskiej inwestycji podjęło Toruńskie Centrum Usług Wspólnych – samorządowa jednostka organizacyjna Torunia. Rozwiązanie Atende wyeliminuje konieczność przekazywania dokumentów w formie papierowej.

Nie brak też jednak opinii, że na blockchain trzeba patrzeć ostrożnie, szczególnie w odniesieniu do kryptowalut. Według telewizji CNBC w zeszłym roku działało już ponad 120 funduszy inwestujących wyłącznie w kryptowaluty, z czego aż 90 powstało w roku 2017. Mają one do dyspozycji ponad 2 mld dolarów. Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ, podkreśla, że pokazuje to szybkość narastania bańki spekulacyjnej. – Jeśli ktoś wierzy w technologię blockchain to zamiast kupować kryptowaluty o wiele lepszym pomysłem jest zainwestowanie w zyskowne przedsiębiorstwa, które tworzą oprogramowanie w tej technologii – radzi.

Czas ekspansji

Polska zajmuje wysokie, piąte miejsce pośród państw europejskich pod względem liczby zarejestrowanych przedsiębiorstw z sektora teleinformatycznego – wynika z raportu firmy Investin przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. To świadczy o dużym potencjale tego sektora.

Co więcej, możliwość tworzenia uniwersalnych rozwiązań w branży IT sprawia, że firmy mają praktycznie nieograniczoną przestrzeń do ekspansji. Dobrze to wykorzystują.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Największy polski gracz w sektorze IT, czyli rzeszowskie Asseco Poland, zdecydowaną większość przychodów osiąga poza naszym krajem. Sprzedaje produkty na ponad 50 rynkach, zatrudniając łącznie przeszło 24 tys. osób. Za granicą coraz mocniej rozpycha się też krakowski Comarch. Nie tylko sprzedaje tam swoje produkty i oferuje usługi, ale również inwestuje w bazę produkcyjną. Niedawno uruchomił nowoczesny ośrodek we francuskiej miejscowości Lezennes, koło Lille. Przykładem udanej, globalnej ekspansji może być też LiveChat, którego komunikator dla biznesu trafia do klientów z ponad 150 krajów, a większość sprzedaży pochodzi ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

Zagrożenie jako szansa

W opracowaniach dotyczących przyszłości branży IT coraz więcej miejsca poświęca się cyberbezpieczeństwu. Dla firm świadczących tego typu usługi idą dobre czasy. Wprawdzie na razie polskie przedsiębiorstwa wydają na cyfrowe bezpieczeństwo zdecydowanie niższy odsetek swojego budżetu na IT niż ich zagraniczni koledzy, ale ta różnica będzie się zacierać.

Eksperci radzą też, żeby na zagrożenie ze strony cyberprzestępców patrzeć w szerszym kontekście. – Wraz z RODO obszar zarządzania cyberryzykiem mocno wykroczył poza strefę technologiczną oraz prawną i stał się obszarem, na który trzeba patrzeć przez pryzmat ekonomiczny: kosztów utraty danych, kar administracyjnych, kosztów zarządzania reputacją, nakładów na usługi dochodzeniowo-śledcze czy wymuszeń finansowych – komentuje Paweł Janczak, prezes Stowarzyszenia Brokerów Ubezpieczeniowych w Polsce.

Trendy

Firma badawcza IDC prognozuje, że aż ponad 90 proc. przedsiębiorstw będzie korzystać z wielu usług i platform w chmurze. Wdrażanie rozwiązań chmurowych nie jest już tylko kwestią oszczędności czy uzyskiwanej dzięki nim elastyczności – stają się one ważnym źródłem innowacji dla całej gospodarki. Zdaniem IDC w Europie Środkowo-Wschodniej wydatki na analitykę big data (wielkie zbiory danych) osiągną w tym roku wartość ponad 3,5 mld dolarów. Z kolei tzw. rozwiązania kognitywne do 2022 roku będą warte ponad 77 mld dolarów. – Widzimy też rosnący trend w obszarze telekomunikacji, napędzany przez 5G i pozostałe z nośnych tematów IT, takich jak internet rzeczy i sztuczna inteligencja – wymienia Stanisław Bochnak, ekspert z firmy VMware Polska. Dodaje, że mniej niż 10 proc. infrastruktury telekomunikacyjnej jest obecnie zwirtualizowane, czyli jest to stan, jaki w „klasycznych" centrach danych obserwowaliśmy ponad dziesięć lat temu. Coraz więcej operatorów zaczyna już wdrażanie chmury prywatnej, część już wdrożyła, a część bada teren.