Reklama
Rozwiń

Więcej Airbus Helicopters w Polsce

Francuski koncern lotniczy w tym roku uruchomi pod Łodzią nowe laboratorium do testów. Placówka Airbus Helicopters w Łodzi otrzyma także nowe narzędzia do projektowania. A we współpracy z Politechniką Łódzką rozwinie programy śmigłowcowe.

Publikacja: 19.02.2020 11:59

Więcej Airbus Helicopters w Polsce

Foto: Fotorzepa/Roman Bosiacki

Francuski zakład w Łodzi obchodzi właśnie 5. rocznicę uruchomienia biura projektów i badań śmigłowcowych. W tej chwili 90 polskich inżynierów pracuje tam nad nowymi wiropłatami oraz udoskonaleniem już eksploatowanych maszyn.

Uruchomione 19 lutego 2015 r. biuro projektowania śmigłowców jednocześnie zwiększa zatrudnienie. — Jesteśmy dzisiaj jedyną w Polsce firmą zaangażowaną w projektowanie, rozwój i certyfikację nowych typów śmigłowców na rynku globalnym. W ciągu ostatnich pięciu lat nikt inny w tym kraju nie opracował, nie przetestował i nie przygotował do produkcji nowego wiropłatu — mówi Mickael Peru, wiceprezes Airbus Helicopters.

Śmigłowcowe biuro projektowe w Łodzi przygotowuje w tej chwili między innymi nowy, dwusilnikowy wielozadaniowy śmigłowiec H160, który wejdzie do eksploatacji w 2020 roku. Łódzcy inżynierowie odpowiadali także za zaprojektowanie części płatowca H160. Dostawy wersji wojskowej tej maszyny- H160M - dla francuskich sił zbrojnych zaczną się w 2026 r. Łódzki zespół prowadził również prace min. nad układami napędowymi oraz opracował i przetestował wały i przekładnie do szybkiego śmigłowca nowej generacji Racer. Komponenty te zostały wykorzystywane do budowy prototypu tej maszyny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec