Ile będą kosztowały szczepionki na Covid-19?

Stephane Bancel, prezes spółki Moderna, stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Welt am Sonntag", że jego firma będzie sprzedawała rządom szczepionkę na koronawirusa w cenie 25 – 37 dolarów za 1 dawkę. Cena ma być zależna od wielkości zamówienia.

Aktualizacja: 24.11.2020 06:56 Publikacja: 23.11.2020 12:15

Ile będą kosztowały szczepionki na Covid-19?

Foto: AFP

- Nasza szczepionka będzie więc kosztowała tyle samo, co szczepionki na grypę, których ceny wynoszą od 10 do 50 dolarów za dawkę – powiedział Bancel.

Agencja Reutera donosi, że Komisja Europejska chce wynegocjować z Moderną cenę poniżej 25 dolarów za 1 dawkę. Bancel deklaruje, że negocjacje z UE wciąż trwają i są konstruktywne. Umowa o dostawach szczepionek może być gotowa w ciągu kilku dni. Jak na razie spółka zobowiązała się dostarczyć 100 mln dawek do USA, 56 mln do Kanady, 50 mln do Wielkiej Brytanii i 4,5 mln do Szwajcarii. Moderna deklaruje, że może dostarczyć na rynek w 2021 r. od 500 mln do 1 mld szczepionek. Skuteczne szczepienie wymaga wstrzyknięcia dwóch dawek jednej osobie. Skuteczność szczepionki wynosi prawie 95 proc.

Czytaj także: UE zapłaci 10 mld dolarów za szczepionki

Tańsza będzie szczepionka opracowana przez koncern Pfizer i spółkę BioNTech. Rząd USA wynegocjował z nimi zakupy w cenie 19,5 USD za 1 dawkę. Unia Europejska zamówiła już 300 mln szczepionek (z czego 18 mln przypadnie Polsce), Japonia 120 mln a USA 100 mln. Szczepionka Pfizera i BioNTech jest skuteczna po przyjęciu dwóch dawek. Skuteczność wynosi 95 proc. Szczepionka ta musi być jednak przechowywana w temperaturze minus 70 do minus 80 stopni Celsjusza, gdy preparat Moderny można trzymać w temperaturze od plus 2 do plus 8 stopni (a przez pół roku w minus 20 stopniach).

W poniedziałek koncern AstraZeneca ogłosił, że szczepionka na Covid-19 opracowana przez niego i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego osiągnęła w testach skuteczność wynoszącą 70 proc. przy dwóch dawkach i 90 proc. przy jednej dawce. Może ona być przechowywana w zwykłej lodówce. W dotychczasowych umowach na dostawy wynegocjowano ceny wynoszące 3-4 dolary za dawkę. 400 mln dawek tej szczepionki ma trafić do Unii Europejskiej.

Wciąż trwają testy trzeciej fazy szczepionki koncernu Johnson & Johnson. Jej koszt jest szacowany obecnie na około 10 USD za dawkę. UE wstępnie zamówiła 200 mln dawek, USA 100 mln, Kanada 38 mln a Wielka Brytania 30 mln.

Swoją szczepionką Sputnik V chwali się Rosja. Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF) zapowiada, że będzie ona „znacznie tańsza" od szczepionek Pfizera i Moderny.

Biznes
Rosyjskojęzyczny gang przyznał się do cyberataku na BBC i British Airways
Biznes
System kaucyjny powinien być efektywny jak w Skandynawii
Biznes
Azoty zamierzają sprzedać zakłady w Puławach
Biznes
Krym może zostać bez wody pitnej. Władze okupacyjne uspokajają
Biznes
Niemiecki eksport plastikowych śmieci spadł drastycznie. Ale nadal trafiają do Polski