Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał zgodę na niekomercyjne badanie kliniczne immunoglobuliny anty-SARS-CoV-2 w leczeniu Covid-19. Jak teraz wygląda harmonogram działań?
– Szacuję, że badania potrwają kilka miesięcy. Badania kliniczne w dużej mierze będą już prowadzone „poza" nami. Są to badania wieloośrodkowe (Lublin, Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Bytom, Łańcut), a jednym z pierwszych kroków będzie rekrutacja pacjentów, z czym – biorąc pod uwagę aktualną skalę zachorowań – nie powinno być żadnego problemu – mówi Piotr Fic, p.o. prezesa Biomedu. Dodaje, że następnie pacjenci otrzymają lek, a po odpowiednim czasie przeprowadzone zostaną analizy i obliczenia statystyczne. Dopiero wtedy poznamy wyniki.
Czytaj także: Zachorowań na Covid przybywa, a leku nadal brak
Kilka koncernów farmaceutycznych poinformowało już o wysokiej skuteczności ich szczepionek na Covid-19. To nie krzyżuje planów Biomedu?
– Absolutnie nie. Lek bazujący na osoczu będzie bardzo dobrym uzupełnieniem szczepionki. Nie należy zakładać, że wraz z uruchomieniem szczepień, zachorowania na Covid-19 znikną. Cała populacja nie zostanie zaszczepiona – podkreśla Fic. Zwraca uwagę na inne choroby, w tym na grypę: mimo istniejących od wielu lat szczepionek, co roku na tę chorobę zapadają miliony ludzi.