Sbier zaprezentował działanie testowej wersji aplikacji, która jest w stanie ocenić prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem poprzez kaszel, oddech i głos - informuje agencja RIA Nowosti.

Nowa aplikacja Sbier nie jest medycznym narzędziem diagnostycznym, ale raczej osobistym, codziennym sprawdzaniem stanu zdrowia, zaznaczył Aleksandr Wiediachin, pierwszy zastępca prezesa zarządu Sbier.

Algorytm wykrywania COVID-19 zastosowany przy Rosjan oparty jest na sztucznej inteligencji. Aby „wytrenować” sieć neuronową, która analizuje spektrogramy dźwięków, w rosyjskich klinikach zebrano zapisy oddechu i kaszlu pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19, poinformował Sbier.

W aplikacji użytkownik zostanie poproszony o zaznaczenie objawów zakażenia koronawirusem, odczytanie frazy i kaszel do telefonu. Ta usługa nie zapewnia dokładnej diagnozy, ale raczej jest osobistym codziennym sprawdzaniem stanu zdrowia, podkreślają autorzy aplikacji.

W pierwszej kolejności aplikacja podpowie użytkownikowi wybór objawów choroby, które ma z dziesięciu opcji - osłabienie, gorączka, kaszel, biegunka, wysypka, suchość języka, ból gardła, utrata węchu, duszność lub brak objawów.

Użytkownik zostanie następnie poproszony o nagranie swojego głosu. Aby to zrobić, trzeba będzie głośno przeczytać na głos zdanie: „Mam nadzieję, że moje notatki pomogą uporać się z pandemią koronawirusa”. Telefon musi w tym czasie znajdować się w odległości 20-30 cm od twarzy. Następnie użytkownik będzie musiał również nagrać do mikrofonu dźwięki swojego oddechu i kaszlu.

Aplikacja przeanalizuje otrzymane dane, oceni prawdopodobieństwo zarażenia koronawirusem i poda wynik. Autorzy aplikacji zaznaczają, że nie będzie to diagnoza lekarska.

Uruchomienie aplikacji w Rosji podniesie dokładność prowadzonej analizy. Bank planuje stworzyć specjalną wersję, która będzie dostępna w App Store i Google Play.