Vale płaci 7 mld dol. za drugą katastrofę ekologiczną

Brazylijska firma wydobywcza Vale osiągnęła z władzami ugodę za 7 mld dolarów za przerwanie tamy w Brumadinho 2 lata temu, śmierć 270 osób i największą w historii katastrofę ekologiczną

Publikacja: 07.02.2021 18:42

Vale płaci 7 mld dol. za drugą katastrofę ekologiczną

Foto: Bloomberg

25 stycznia 2019 doszło do pęknięcia tamy służącej w stanie Miras Gerais do gromadzenia półpłynnych odpadów przemysłowych pochodzących z wydobywania rudy żelaza. Na tereny w dole tamy runęło ok. 12 mln m3 rdzawego błota, powodując śmierć 270 ludzi, pracowników, podwykonawców firmy, okolicznych mieszkańców i zniszczenie wszystkiego co było na drodze brudnej fali, która skaziła też wybrzeże Atlantyku.

Katastrofa tamy należącej do kopalni Corrego do Feijao pod miasteczkiem Brumadinho była największą tragedią w historii przemysłu wydobywczego. Doszło do niej zaledwie po 4 latach od podobnego wypadku tamy, należącej do spółki j. v. Vale i australijsko-brytyjskiej BHP Billiton. Ta druga katastrofa doprowadziła do wciągnięcia Vale na czarną listę przez inwestorów, zwłaszcza w Europie i do przyjęcia międzynarodowych norm dla takich tam, aby zapobiec podobnej tragedii — stwierdził ft.com.

– Vale zobowiązuje się do pełnego naprawienia i pokrycia szkód spowodowanych przez tragedię w Brumadinho i zwiększyć wkład w poprawę warunków życia i rozwój społeczności, wśród których działamy — oświadczył prezes firmy, Eduardo Bartolomeo.

Vale zapłaci łącznie 37,7 mld reali (7,03 mld dolarów) gotówką osobom poszkodowanym i zainwestuje w projekty dotyczące środowiska, zapłaciła dotąd ponad 440 mln dolarów odszkodowań na mocy porozumień z 8900 osobami, a ponad 100 tys. ludzi otrzymało doraźną pomoc na sumę 1,8 mld reali (330 mln). Z uzgodnionej sumy 7 mld wypłacono już 1,5 mld dolarów. Firma zaksięguje w bilansie 2020 r. dodatkowy odpis na 19,8 mld reali (3,7 mld dolarów) — podał kanał AlJazeeera.

Sąd stanu Minas Gerais, który kierował procedurą mediacji uznał ugodę za „historyczna i o globalnych reperkusjach", dodał, że jest największa w Ameryce Łacińskiej, choć władze domagały się 10 mld dolarów. — Uzgodniona suma nie pokrywa strat poniesionych przez wszystkie rodziny, przypadków śmierci i zniszczenia środowiska w calej dolinie — stwierdził Joceli Andrioli z organizacji Ruch Ludzi Dotkniętych Przez Zapory. Według analityka banku Jefferies, Christophera LaFemina, ugoda powinna być pozytywna dla akcji Vale, bo zasadniczym elementem, niepewności była suma tej ugody — odnotował ft.com.

Fatalna tama miała wysokość 86 metrów, zbudowała ją w 1976 r. firma Ferteco Mineracao, kupiona przez Vale w 2001 r. Wykorzystano wtedy rozwiązanie upstream — obecnie zakazane w Brazylii — polegające na pompowaniu płynnych ścieków wydobywczych do stawu magazynowego za ścianą oporową przez błotem.

W 2016 r. po podobnej katastrofie tamy Mariana należącej do spółki Vale i BHP Billiton, Samarco ugoda osiągnięta z rządem Brazylii dotyczyła zapłaty 24 mld reali (6,2 mld dol.) — przypomniała CNN.

Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne