„PERN zdecydował, by wschodnia część rurociągu „Przyjaźń" uzyskała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do Adamowa. Obecnie transport odbywa się jedynie w przeciwnym kierunku. Celem jest wzrost elastyczności sieci logistycznej Spółki oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski. Firma rozpoczęła już poszukiwania wykonawcy tego projektu" - informuje polski operator w komunikacie.
Decyzję polskiego operatora skomentowała Białoruś. „Prowadziliśmy rozmowy z PERN w tej sprawie (dostaw rewersem-red). I jeżeli wcześniej możliwość wykorzystanie danego kierunku ocenialiśmy jak 50 na 50, to obecnie mamy wynik tych rozmów - oświadczenie polskiego operatora o możliwości rewersu" - skomentował Aleksandr Tiszczenko rzecznik Bienieftiechim - białoruskiego operatora Przyjaźni.
W jego ocenie sukces osiągnięty w negocjacjach z Polską zmienia całkowicie obraz naftowego rynku Europy.
„Obserwujemy oznaki tektonicznego przesunięcia na rynku ropy w Europie. Wywołał to nie tylko koronawirus, ale też stanowisko rosyjskich graczy (koncernów naftowych-red), które skierowało wysiłki strony białoruskie na poszukiwanie alternatywnych źródeł (dostaw ropy-red) - cytuje Tiszczenko agencja Interfaks.
PERN widzi w możliwości rewersu także szanse na poszerzenie swojego rynku odbiorców. „Możliwości rewersyjnej pracy ma dziś tylko rurociąg północny łączący Gdańsk z Płockiem. Jak bardzo takie rozwiązanie jest potrzebne, przekonaliśmy się (...) kiedy do kraju napłynęła z Rosji zanieczyszczona ropa naftowa (kwiecień 2019 r-red). Na 46 dni zatrzymano tłoczenie rurociągiem „Przyjaźń", a ciężar pracy wziął na siebie właśnie odcinek północny sieci PERN. Jego rola jeszcze bardziej wzrośnie, gdy zostanie wybudowana II nitka tej magistrali – 6 lutego 2020 roku PERN ogłosił postępowanie na wybór „Inżyniera budowy" dla tej inwestycji" - głosi komunikat polskiej spółki.