Norylski Nikiel i Nusantra Smelting Corp podpisały w Dżakarcie memorandum o współpracy, poinformowali w komunikacie Rosjanie. Przewiduje ona wspólną eksploatację złóż miedziowo-niklowych Indonezji oraz budowę huty miedzi o mocy do 400 tys. ton rocznie.
To więcej niż Norylski Nikiel produkuje obecnie. W 2010 r produkcja miedzi w koncernie z Norylska wyniosła 388,9 tys. ton (3,3 proc. mniej niż w 2009 r). Produkcja metali (oprócz niklu, palladu, platyny i miedzi także rzadkiego kobaltu i radonu) w Norylsku i innych miastach rejonu polarnego stanowi 80 proc. produkcji całego koncernu.
Jednak ruda z Norylska jest coraz uboższa i koncern musi co roku zwiększać wydobycie rudy o 3 proc.. Szuka też nowych złóż na świecie. Obecnie ma zakłady w Finlandii, USA, Australii, Botswanie i RPA.
Indonezja jest zainteresowana zakupem rosyjskich urządzeń dla górnictwa i przemysłu wydobywczego.
Obecnie liderem górniczego wydobycia miedzi wg. CRU International, jest Chile (koncern Codelco — 11 proc. rynku w 2009 r), przed amerykańską spółką Freeport — McMoran (10,4 proc) oraz australijską grupą BHP Billiton (7,4 proc,). KGHM Polska Miedź S. A. z 2,8 proc. udziałem w rynku, uplasował się na dziewiątym. Za Polakami największy dotąd producent rosyjski — koncern Norylski Nikiel (2,5 proc.).