Zaskoczeniem jest, że truskawki pojawiły się na kilku rynkach hurtowych o kilka dni wcześniej niż w roku ubiegłym, pomimo chłodów w ostatnim tygodniu.Owoce pochodzą spod osłon – są to ściółkowane tunele. Do sprzedaży trafiła bardzo wczesna odmiana Honeoye.

Polskie truskawki sprzedawane są w Broniszach średnio po 20 zł za kilogram. W ubiegłym roku, kilka dni później średnia cena oscylowała wokół 17 zł za kilogram, czyli była o 17 proc. niższa. Jednak za kilka dni ceny mogą się zrównać.

—  Pierwsze truskawki w Broniszach sprzedaje jak na razie 2 dostawców — informuje Macieja Kmera z Rynku Hurtowego w Broniszach pod Warszawą.

Jeżeli temperatury nocą nadal będą takie jak w ciągu ostatnich dwóch dni to dostawy znacznie się zwiększą i ceny spadną.

Na Radomskim Rynku ceny truskawek krajowych są o 1 zł niższe, w porównaniu z cenami w Broniszach. — Owoce są ładne i bardzo szybko się rozchodzą, pierwsze partie to około 200-300 kilogramów dziennie –  informuje Michał Cheda z Rynku Hurtowego w Radomiu

W Poznaniu także są już polskie truskawki, pierwsze partie były słabo wybarwione jednak teraz z każdym dniem oferta będzie rosła.  Od dziś także w Łodzi polskie truskawki pojawiły się w notowaniach cenowych. Cena kilograma to około 15 zł porównywalna z cenami owoców z importu.

Truskawek produkcji krajowej jest jeszcze mało. Zdaniem specjalistów trudno jest odróżnić owoce pochodzące z produkcji krajowej i z importu, które są znacznie tańsze. Cały czas w ofertach handlowych są truskawki importowane, z Hiszpanii, Grecji i Węgier. Na wrocławskim Rynku Targpiast ceny importowanych owoców wahają się pomiędzy 9  a 12  zł za kilogram. Targpiast ma  także dostawy z Turcji.

- Na razie nie notowano we Wrocławiu  dostaw truskawek produkcji krajowej – informuje Gabriela Łukomska z Targpiastu. Podobnie nie ma jeszcze polskich truskawek na Rynku Hurtowym w Gdańsku. W północnych rejonach kraju dostawy polskich truskawek będą później.