Po raz drugi moskiewski magazyn gospodarczy "Finans" publikuje ranking "Największe biznesy rodzinne Rosji". – Nasze zestawienie potwierdza, że rodzinnie biznesy rosną najszybciej. W ciągu roku roczny majątek 50 klanów wzrósł półtora raza, podczas gdy w rankingu pojedynczych miliarderów Rosji przyrost wyniósł 34 proc. – podsumowuje Andriej Szkolin, zastępca redaktora naczelnego "Finans".

Jego zdaniem lepiej sprawdza się wspólne działanie rodzeństwa (najczęściej braci) aniżeli rodziców i dzieci. Średni kapitał biznesów rodzeństwa to 1,65 mld dol., podczas gdy rodziców z dziećmi – 0,75 mld dol.

– Nie bez znaczenia jest także fakt, że w młodym rosyjskim kapitalizmie dominują ludzie 40 – 50-letni, których dzieci jeszcze się uczą lub studiują – dodaje Szkolin.

Na czele – bracia Aleksiej (47 lat) i Dmitrij (42 lata) Ananiewowie (w sumie majątek wart 6,5 mld dol., dynamika +41 proc.), właściciele Promswiazbanku. Starszy brat skończył moskiewski instytut języków obcych ze specjalnością tłumacz portugalskiego i angielskiego. To on na co dzień kieruje bankiem.

Młodszy Dmitrij jest po instytucie lotnictwa, uzyskał Executive MBA uniwersytetu w Chicago. Jest także senatorem; szefem Komisji ds. Rynków Finansowych i Obrotu Pieniężnego. Bracia nazywani są prawosławnymi bankierami. Wchodzą w skład ekskluzywnej rady honorowej Cerkwi rosyjskiej. Są jednymi z największych prawosławnych mecenasów Rosji.

Stworzony przez nich bank zajmuje 426. miejsce w rankingu 1000 największych banków świata magazynu "The Banker".

Na drugą pozycję spadł ubiegłoroczny lider – paliwowy klan Guceriewów (5,8 mld dol., dynamika +17 proc.), właścicieli koncernu naftowego Russnieft oraz Binbanku. Z trzech braci i kuzyna najbardziej znany jest 53-letni Michaił Guceriew. To rzadki przypadek w rosyjskim biznesie. W 2007 r. Guceriew uciekł z Rosji do Londynu oskarżony o malwersacje. Ogłosił, że pod naciskiem Kremla musiał sprzedać firmę Olegowi Deripasce. Dzięki kryzysowi Guceriew odkupił od zadłużonego Deripaski Russnieft.

Do Rosji wrócił w 2010 r. po otrzymaniu listu żelaznego. Wszystkie oskarżenia wobec niego zostały wycofane.

Na podium znaleźli się także petersburscy przyjaciele Władimira Putina – bracia Arkadij i Borys Rotenbergowie (3,5 mld dol., wzrost o 88 proc.). Są posiadaczami m.in. firm budowlanych i banku. 54-letni Borys jest wiceszefem rosyjskiej federacji judo, byłym trenerem obecnego premiera.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ

Ich kapitał w ostatnich latach rośnie gwałtownie, m.in. dzięki intratnym kontraktom na dostawy rur dla Gazpromu.