O porozumieniu z GAIL, Gujarat State Petroleum i Petronet poinformowała dziś w komunikacie spółka-córka koncernu Gazprom Marketing & Trading. Jak podał przedstawiciel spółki w Singapurze Nigel Kuzemko, w ciągu kilku najbliższych miesięcy zostaną podpisane umowy końcowe.

Według Gazprom Marketing & Trading poziom dostaw dla każdej z hinduskich firm wyniesie ok. 2,5 mln ton LNG, przez 25 lat (co do Gujarat - okresu jeszcze nie uzgodniono).

Początkowo gaz dostarczany będzie z jedynego na razie zakładu skraplania - na wyspie Sachalin na Morzu Ochockim. Gazprom ma w planach budowę, w ciągu 10 lat, podobnych zakładów na półwyspie Jamał i w Murmańsku na wybrzeżu Morza Barentsa (projekt uruchomienia złoża Sztokman wspólnie ze Statoil Hydro).

Nowe zakłady są koniecznością, bowiem z Sachalina można obecnie produkować ok. 2,5 mln t LNG rocznie. Zakład w Murmańsku ma rocznie produkować ok. 7,5 mln ton (10 mld m

3

).

W długoletniej strategii (do 2030 r.) zapisano osiągnięcie produkcji LNG na poziomie 80-90 mln t LNG czyli ok. jednej czwartej światowego zapotrzebowania.