Tak wynika z danych GUS o warunkach powstania i działania firm, które utworzono w latach 2005 – 2009. Dwa lata temu kobiety założyły ok. 100 tys. firm, podczas gdy panowie o ponad 75 tys. więcej. Podobne proporcje dotyczą poprzednich pięciu lat.
Jednak są branże, w których głównie kobiety zakładają przedsiębiorstwa. To opieka zdrowotna, pomoc społeczna, działalność usługowa oraz gastronomia i turystyka. Najrzadziej otwierają firmy budowlane i transportowe. Dane GUS pokazują, że firmy zajmujące się opieką medyczną mają najbardziej stabilną sytuację na rynku pracy. Po pięciu latach wciąż istniało ponad 62 proc. założonych w 2005 r. Dodatkowo to jedyna branża, w której firmy nie zmieniały charakteru działalności.
– Kobiety zakładają głównie firmy związane z usługami, bo usługi pozwalają na elastyczne zarządzanie czasem – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan. Przypomina, że z różnych badań wynika, iż głównie panie posiadają tzw. kompetencje miękkie, a te szczególnie przydatne są w usługach. – Dodatkowo dla kobiet przedsiębiorczych ważniejsze jest przetrwanie na rynku niż rozwój – dodaje.
W ciągu dwóch lat panie coraz rzadziej zakładały firmy zatrudniające pracowników. W 2009 r. zarejestrowano 38,8 proc. takich przedsiębiorstw. GUS analizował sytuację w firmach, które zatrudniają mniej niż 50 osób.