Te optymistyczne prognozy wskazują na kolejny rekord, choć dynamika wzrostu eksportu będzie niższa niż w 2011 roku. Producenci szukają nowych rynków zbytu.
– W tym roku wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski może się zwiększyć o 2,4 proc., do niemal 15,5 mld euro – szacuje Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. – Niższe tempo rozwoju będzie przede wszystkim efektem spadku cen transakcyjnych – uważa Łopaciuk.
W swojej najnowszej prognozie dla eksportu rolno-spożywczego zakłada także spadek wielkości sprzedaży zagranicznej części naszych towarów, m.in. mleka w proszku, cukru i ziemniaków. W ubiegłym roku eksport artykułów rolno-spożywczych z Polski wyniósł niemal 15,1 mld euro i był o prawie 12 proc. wyższy niż rok wcześniej.
– Nie możemy narzekać na nasz eksport w pierwszym kwartale tego roku, ponieważ jego poziom będzie zbliżony do ubiegłorocznego – mówi „Rz" Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita, czołowej firmy mleczarskiej w Polsce. – Obawiam się jednak, że – ze względu na spadek cen na światowym rynku oraz niekorzystny kurs walutowy – kolejne kwartały będą znacznie trudniejsze dla zakładów mleczarskich, które eksportują – dodaje.
Zakłady mleczarskie nie są jedynymi, które obawiają się, że obecny rok nie będzie tak udany dla ich sprzedaży zagranicznej, jak 2011 r.