To najwyższy wynik wśród badanych krajów (dziesięć: dziewięć w Europie plus USA). Najniższy odsetek, bo jedynie 4 proc. społeczeństwa, zrezygnowało z leczenia się w Szwecji, wynika z najnowszego badania Health Barometer przeprowadzonego przez Europ Assistance oraz Cercle Sante.
Dodatkowo ze względu na sytuację finansową gospodarstwa domowego co szósty Polak musiał zrezygnować z wykupienia leków, a co siódma osoba zrezygnowała z usług dentystycznych. Ponad 10 proc. Polaków z powodu braku funduszy zrezygnowało z poważniejszego leczenia oraz z wykupienia okularów i szkieł kontaktowych.
Polacy nie tylko rezygnują z usług medycznych (41 proc.), ale też oceniają coraz gorzej służbę zdrowia. W skali od 1 do 10 uzyskała ona 2,6 pkt. To o 0,3 pkt gorzej od zeszłorocznej. To też najsłabszy wynik ze wszystkich badanych państw. Wśród poddanych analizie rynków najlepiej opiekę medyczną oceniają Austriacy (6,5 pkt) i Niemcy (5,5 pkt). Poza Polską najgorzej służba zdrowia została oceniona we Włoszech (3,7 pkt) i w Czechach (4,0 pkt).
– Na słabą ocenę polskiej służby zdrowia wpływa przede wszystkim długi czas oczekiwania na usługi medyczne i długie kolejki do specjalistów. Wskazało je dziewięciu na dziesięciu badanych. Kolejnym problemem okazał się nierówny dostęp do usług medycznych (70 proc.), a ponad dwie trzecie osób jako problem wskazało błędy medyczne oraz koszty usług medycznych – zauważa Anna Kozłowska, p.o. dyrektora działu marketingu i PR w Europ Assistance.
Polacy słabo oceniają też umiejętności techniczne, diagnostyczne i doświadczenie lekarzy. Przyznali lekarzom 4,9 pkt na 10 możliwych. Gorszy wynik (4,6 pkt) wskazany był jedynie we Włoszech. Najwyższą notę uzyskali specjaliści w USA (7,1 pkt), Austrii (6,5 pkt), Czechach (6,2 pkt), Hiszpanii (6,1 pkt) i Wielkiej Brytanii (6 pkt).