Seminarium będzie częścią Dni Studyjnych Grupy Europa Wolności i Demokracji (EWD/EFD), frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należy Solidarna Polska, inicjator EIO na rzecz zawieszenia unijnego pakietu.
Dr Bolesław Jankowski z firmy EnergSys przedstawi raport pt. „Społeczne konsekwencje dla Polski i Europy wprowadzenia Pakietu Klimatyczno-Energetycznego UE". Potem zaplanowano wystąpienia Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność oraz Zbigniewa Ziobry, prezesa Solidarnej Polski.
W środę 14 listopada o godzinie 10 w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpocznie się konferencja dotycząca skutków unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego dla Polski i Europy, w trakcie której zaprezentowany zostanie m.in. wspólny raport Instytutu Kościuszki i firmy Ernst&Young: „W kierunku nowego porozumienia klimatycznego dla europejskiej konkurencyjności gospodarczej - szanse i wyzwania Pakietu Energetyczno-Klimatycznego Unii Europejskiej". Oprócz przedstawicieli EFD/EWD w konferencji wezmą udział m.in. posłowie z parlamentarnego zespołu „Pakiet Stop", Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej, Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności oraz Dariusz Trzcionka, przewodniczący Porozumienia Związków Zawodowych Kadra. Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r. „S" szacuje, że w wyniku obowiązywania jego zapisów w Polsce w latach 2013-2020 straconych zostanie od 250 tys. do nawet 500 tys. miejsc pracy, głównie w przemyśle energochłonnym. Pakiet oznacza również wzrost cen energii elektrycznej (o 30 proc.) oraz ciepła (o ok. 22 proc) w 2013 r. i kolejne wzrosty w latach następnych. W październiku ruszyła akcja zbierania podpisów poparcia dla Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Zawieszenie Pakietu Klimatyczno-Energetycznego Unii Europejskiej". Do akcji zainicjowanej przez Solidarną Polskę i wspartej przez NSZZ Solidarność przyłączyły się również inne centrale związkowe i organizacje pracodawców. W skład ogólnoeuropejskiego Komitetu Obywatelskiego EIO obok przedstawicieli Polski weszli reprezentanci sześciu innych krajów UE: Austrii, Rumunii, Danii, Grecji, Litwy i Wielkiej Brytanii.
Celem EIO jest zawieszenie pakietu klimatyczno-energetycznego UE (z wyłączeniem klauzul dotyczących efektywności energetycznej) oraz dalszych regulacji klimatycznych do czasu podpisania umowy międzynarodowej dotyczącej emisji CO2 przez największych emitentów jak Chiny, USA i Indie. Aby akcja się powiodła, w ciągu 12 miesięcy od daty rejestracji EIO w Komisji Europejskiej trzeba zebrać milion podpisów.