Samorządy będą mogły składać wnioski o dofinansowanie z pieniędzy jakie na ten cel przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Docelowo na poprawę jakości powietrza NFOŚiGW przeznaczy 400 mln zł, teraz jednak uruchomiona zostanie połowa tej kwoty - informuje Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW. Jak dodaje nabór wniosków będzie trwał przez 180 dni od momentu ogłoszenia. Maziarz informuje, że decyzja o naborze powinna zapaść jeszcze dziś.
Smog wisi nad naszymi miastami
Polskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej. Wśród 65 miast w Polsce, które zostały przebadane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), tylko sześć mieści się w normie. Najgorsza sytuacja jest w Zabrzu, Katowicach, Nowym Sączu, Krakowie i Rybniku. Od poniedziałku, 24 lutego, rusza projekt NFOŚiGW, który ma na celu dofinansowanie inwestycji mających pomóc w poprawie tej sytuacji. Chodzi o ograniczenie niskiej emisji pyłów cieplarnianych, która w odróżnieniu od wysokiej emisji, charakterystycznej dla sektora energetycznego, powoduje poważne komplikacje zdrowotne u ludzi. Są to szkodliwe gazy pochodzące z transportu oraz lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych. W miejscowościach o słabej wentylacji niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, a ten z kolei zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania.
Unijne normy dla powietrza
Pieniądze z programu "KAWKA - Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii", będą mogły zostać przeznaczone na takie projekty, jak wdrażanie systemów zarządzania ruchem w miastach, zastosowanie kolektorów słonecznych, rozbudowa sieci ciepłowniczej i likwidacja lokalnych źródeł ciepła, czyli indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej liczy, że oprócz 400 mln zł, które przeznaczy na ten program, dodatkowe kilkaset milionów wyłożą wojewódzkie fundusze.
Przeznaczanie pieniędzy na poprawę jakości powietrza to konieczność. Polska wprowadziła zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska, bo musi dostosować się do dyrektywy unijnej. Prawo to wprowadza nowe zasady zarządzania jakością powietrza w strefach i aglomeracjach oraz wymaga podjęcia działań naprawczych tam, gdzie pomiary wykażą przekroczenie norm.
- W ramach programu współfinansujemy razem z wojewódzkimi funduszami programy likwidacji niskiej emisji dla miast, gdzie są przekroczone limity - przede wszystkim pyłu PM2,5, pyłu PM10 i benzo(a)piranu. Tam, gdzie takie stężenia są przekroczone, będą programy ratunkowe, naprawcze, mające zapobiegać tym zanieczyszczeniom i dzięki inwestycjom zmniejszyć tę niską emisję - mówi Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW.