Ustawa jest trzecią z regulujących gospodarkę odpadami w Polsce na najbliższe lata. W życie weszła już ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, zgodnie z którą od 1 lipca zmienią się zasady gospodarowania odpadami komunalnymi i to nie obywatele a gminy będą odpowiedzialne za ich zagospodarowanie. Przyjęta została już też ustawa o odpadach.
Głównym celem ustawy o opakowaniach jest uszczelnienie systemu ich zagospodarowania. Obecny nie działa, dochodzi do wielu nadużyć, a wiele firm zamiast realizować założone poziomy odzysku lub płacić tzw. opłatę produktową, kupuje za niewielkie pieniądze tzw. kwity potwierdzające fikcyjne odzyski.
Tymczasem Polska jest zobowiązana osiągać poziomy odzysku, jakie przyjęła Unia Europejska. W 2014 r. poziom recyklingu i odzysku dla opakowań szklanych oraz z papieru i tektury ma być na poziomie 60 proc. masy, dla metalowych 50 proc, opakowań z tworzyw sztucznych 22,5 proc. i 15 proc. masy dla opakowań z drewna.
Przepisy ustawy obejmą wszystkie opakowania wprowadzone w Polsce do obrotu, bez względu na rodzaj materiału, z jakiego je wytworzono, a także odpady z nich powstałe.
Projekt zakłada, że marszałek województwa będzie prowadził rejestr przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub prowadzą recykling albo odzysk.