Tak wynika z badania NBP na temat sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2012 r. Instytut Ekonomiczny banku centralnego analizuje sytuację w przedsiębiorstwach gdzie pracuje od 50 osób.
Z danych wynika, że dynamika przychodów w IV kwartale zeszłego roku spadła o 2,9 proc. w skali roku i była niższa niż przed kwartałem (o 6,3 pp.) Najważniejszym źródłem osłabienia był rynek krajowy (dynamika sprzedaży krajowej spadła z 3,1 proc. do -3,7 proc. w skali roku). Analitycy NBP zwracają uwagę, iż ze względu na stosunkowo niski udział sprzedaży zagranicznej w sprzedaży ogółem (ok. 20 proc.), przyspieszenie dynamiki eksportu (do 5 proc. r/r) nie zdołało skompensować spadków w obszarze sprzedaży krajowej. W rezultacie dynamika przychodów ze sprzedaży wyniosła -1,9 proc. i była niższa o 5,3 pp. niż przed kwartałem.
Słabsze wyniki finansowe
Sytuacja w ostatnim kwartale pogrążyła wyniki finansowe firm i w całym 2012 r. okazały się one niższe niż dwa i trzy lata temu. Pod koniec roku tylko 45 proc. badanych firm sprzedawało więcej (miało wyższe przychody ze sprzedaży) niż rok wcześniej.
Wynik finansowy netto wyniósł 82,1 mld zł, o 21 proc., tj. o 21,8 mld zł mniej niż rok wcześniej. Rentowność obniżała się przez cały rok. Rentowność sprzedaży zmniejszyła się znacząco już na początku roku, by w kolejnych kwartałach obniżać się już tylko w niewielkim stopniu. W IV kw. wskaźnik wyniósł 4,2 proc., tj. o 0,5 pp. mniej niż rok wcześniej. Rentowność obrotu netto wyniosła w IV kw. 2,9 proc., czyli o 1,4 pp. mniej niż trzy miesiące wcześniej i o 2,1 pp. mniej niż rok wcześniej.
Rentowność sektora przedsiębiorstw zmniejszała się stopniowo przez cały rok i pod jego koniec była poniżej długookresowej średniej. Najbardziej obniżyły się zyski przedsiębiorstw przedtem najbardziej rentownych, w tym górnictwa, energetyki oraz całej grupy największych podmiotów. Przyrastał tylko eksport, choć nie była to dynamika wysoka.