Powrót jest dowodem odzyskania przez koncern solidnej sytuacji finansowej, gdy jestsię on gotowy wykupić od państwa swe ostatnie udziały odstąpione w zamian za pomoc ratunkową. Producent samochodów z Detroit zastąpi H.J.Heinza w obu wskaźnikach, bo tego dnia Heinz zniknie ze wskaźnika, po zakończeniu przez konsorcjum Berkshire Hathaway i funduszu inwestycyjnego 3G Capital kupna znanego producenta sosów.
S&P 100 składa się ze 100 największych firm amerykańskich notowanych na giełdzie, a S&P 500 z 500 największych amerykańskich spółek giełdowych. Ten ostatni powstał w 1920 r. i zdetronizował Dow Jones Industrial Average (tylko 30 firm) jako najbardziej reprezentatywny dla giełdy amerykańskiej, bo składa się z większej liczby podmiotów notowanych i uwzględnia kapitalizację rynkową firm tworzących ten wskaźnik. W obecnym kształcie istnieje od 4 marca 1957. Jest barometrem amerykańskiego rynku kapitału akcyjnego.
GM wypadł ze wskaźnika S&P 500 w czerwcu 2009 r., gdy ogłosił postępowanie upadłościowe.
- Ekipa GM pracowała bardzo ciężko dla odzyskania powiązań biznesowych z klientami na świecie i zdobycia zaufania inwestorów. Powrót do S&P 500 świadczy, że zmierzamy do tego - oświadczył szef koncernu Dan Akerson. Rzecznik GM, Greg Martin dodał, ze wiadomość ta jest "oznaka postępu i będzie tego więcej".
S&P czeka zwykle od 6 miesięcy do roku po ogłoszeniu danej firmy pierwotnej oferty kupna, zanim postanowi zaliczyć ją do swego wskaźnika. General Motors ogłosił swoją IPO w listopadzie 2010.