KGHM zlikwiduje składowiska odpadów ołowionośnych

Wprowadzany przez KGHM Polska Miedź S.A. specjalny program przerobu i odzysku odpadów ołowionośnych już za kilka lat doprowadzi do likwidacji ich składowisk w hutach koncernu.

Publikacja: 04.08.2013 16:34

Odpady te powstają w trakcie produkcji miedzi.

Przez długi czas były balastem dla KGHM. Teraz będą szybko przerabiane, a wkrótce znikną z krajobrazu Zagłębia Miedziowego.

- Program zwiększenia przerobu odpadów ołowionośnych wiąże się z likwidacją już składowanych odpadów. Planujemy, że na przestrzeni najbliższych kilku lat składowiska odpadów zostaną bardzo ograniczone, a w dalszej perspektywie znikną zupełnie z hut KGHM - poinformował Janusz Piątkowski, dyrektor departamentu polityki ekologicznej KGHM.

Będzie to możliwe dzięki modernizacji wydziału ołowiu w Hucie Miedzi Głogów.

Tam właśnie w latach 2011-2012 zbudowano czwarty piec wahadłowo - obrotowy tzw. piec Doerschla, który znacznie zwiększa tego rodzaju możliwości.

Dzięki nowej inwestycji w piec obrotowo-wahadłowego KGHM mógł zmienić proces produkcyjny ołowiu surowego i w efekcie zwiększyć przerób odpadów ołowionośnych o 15 tysięcy ton na rok.

Modernizacja wydziału ołowiu w Hucie Miedzi Głogów pochłonęła ponad 40 mln zł.

Część kosztów pokryła Polska Miedź, a część uzyskała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Miedziowy koncern został za te proekologiczne działania nagrodzony wieloma wyróżnieniami, ostatnio był to „Zielony Laur 2012" Polskiej Izby Gospodarczej „Ekorozwój", który przyznano Polskiej Miedzi.

Odpady te powstają w trakcie produkcji miedzi.

Przez długi czas były balastem dla KGHM. Teraz będą szybko przerabiane, a wkrótce znikną z krajobrazu Zagłębia Miedziowego.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Biznes
Po ostatnich awariach X Elon Musk obiecuje powrót do pracy w swoich firmach 24/7
Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP