ABC Data, jeden z trzech największych dystrybutorów sprzętu IT w Polsce, mimo słabej kondycji rodzimego rynku, dynamicznie poprawia wyniki finansowe.

W I półroczu firma miała 2,18 mld zł przychodów ze sprzedaży wobec 1,5 mld zł rok wcześniej. Zysk operacyjny sięgnął 30,7 mln zł (19,6 mln zł rok temu). Na poziomie netto zarobek wzrósł do 25,8 mln zł z 6,54 mln zł. Warto jednak przypomnieć, że zeszłoroczne wyniki były obciążone odpisami (prawie 3,3 mln zł) związanymi z upadłą rumuńską spółką zależną Scop Computers. W tym roku ABC Data sprzedała posiadane papiery tego podmiotu, na czym zaksięgowała prawie 5 mln zł zysku, co poprawiło wyniki za I półrocze.

– Jestem bardzo dumny z tego, co udało nam się osiągnąć w spółce – mówi Norbert Biedrzycki, prezes ABC Daty. Zwraca uwagę, że spółka skróciła cykl konwersji gotówki do 33 z 37 dni. Jeszcze dwa lata temu wynosił on 42 dni. – Będziemy chcieli poprawić ten wskaźnik – deklaruje.

Zauważa, że mimo szybko rosnących przychodów ABC Data wypracowała dodatni cash flow operacyjny. Na koniec czerwca firma miała na kontach 10 mln zł gotówki. We wrześniu ABC Data wypłaci 30 mln zł dywidendy (0,24 zł na akcję). Z zysku za 2013 r. właściciele, jak zapewnia zarząd, również będą mogli liczyć na dywidendę – co najmniej na 50 proc. zarobku.

Dystrybutor sprzętu IT zwiększył w I półroczu sprzedaż smartfonów o 470 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Wzrost sprzedaży tabletów sięgnął 270 proc., a telewizorów 130 proc.

Biedrzycki przyznaje, że skokowy wzrost obrotów to w głównej mierze zasługa dynamicznego rozwoju sprzedaży eksportowej. Zapewnia ona już 46 proc. obrotów ABC Daty. W Polsce w I półroczu przychody firmy wzrosły o 6 proc. – Polski rynek rośnie bardzo powoli. W tym roku powiększy się nie więcej niż o 1–3 proc. My zwiększamy w nim udziały – stwierdza prezes.

ABC Data jest obecna (ma lokalne struktury) na dziewięciu rynkach, ale dostarcza towary do aż 42 państw. Planuje wejście na kolejne rynki, w tym do Niemiec. Biedrzycki zapowiada też, że spółka wróci do Rumunii. – Mamy tam własną firmę. Podpisujemy umowy z producentami sprzętu IT. Sprzedaż powoli się rozkręca – oświadcza.

W Niemczech ABC Data też chce rozwijać się organicznie. – Planujemy utworzenie za Odrą spółki zależnej – opowiada prezes. Zaznacza, że firma już od jakiegoś czasu jest obecna na tym rynku i prowadzi sprzedaż, którą realizuje z magazynu w Sosnowcu. W I półroczu przychody z rynku niemieckiego wyniosły ok. 80 mln zł. Prezes Biedrzycki zapowiada, że kolejnymi kierunkami ekspansji mają być Austria i Dania.

ABC Data może niedługo zmienić właściciela

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Dystrybutor sprzętu IT, którego właścicielem od kilku lat jest giełdowy fundusz MCI Management, jest wystawiony na sprzedaż. Technologiczna spółka kilka tygodni temu wynajęła doradcę finansowego (Jefferies International Limited), który ma za zadanie przygotować analizę strategicznych opcji dalszego rozwoju i ekspansji ABC Daty. Jeśli z analizy okaże się, że najlepszym scenariuszem dla giełdowej spółki będzie pozyskanie inwestora strategicznego, zadaniem doradcy będzie znalezienie takiego partnera. Wartość rynkowa firmy to ok. 0,5 mld zł.

Norbert Biedrzycki, prezes ABC Daty, przyznaje, że doradca wysłał już zaproszenia do rozmów do wybranych inwestorów, w tym trzech inwestorów branżowych zza granicy. Oferty trafiły łącznie do nie więcej niż 10 podmiotów. Wkrótce zarząd rozpocznie cykl spotkań z firmami, które odpowiedziały na zaproszenia.

—dwol