Wywiadownia Bisnode D&B Polska zbadała 260 szpitali – 121 państwowych i 139 prywatnych. Analizowano ich płynność finansową, zadłużenie i rentowność, zarejestrowane przeterminowane płatności i wiele innych parametrów.
Ogółem 60 proc. placówek jest w dobrej kondycji finansowej, w tym 38,4 proc. w bardzo dobrej. Ciekawie wygląda sytuacja, gdy pod uwagę została wzięta forma własności: kondycję więcej niż połowy publicznych szpitali można określić jako złą i bardzo złą. Wśród podmiotów prywatnych w takim stanie jest mniej niż 30 proc.
– Prywatne podmioty radzą sobie zdecydowanie lepiej niż publiczne czy też skomercjalizowane, pozostające własnością samorządów. W przypadku tych ostatnich straty występują dość powszechnie, choć w stopniu bardzo zróżnicowanym w poszczególnych województwach, jak wynika z naszego ostatniego raportu – mówi Bernard Waśko, dyrektor medyczny PwC.
– W ciągu ostatnich dwóch lat obrachunkowych wśród wszystkich badanych 260 podmiotów 53 wykazało spadek przychodów. Z tego 29 to podmioty państwowe, a 24 prywatne. Ponad 87 wykazało w swoim sprawozdaniu finansowym straty – w tym 52 to państwowe szpitale – mówi Tomasz Starzyk z Bisnode D&B Polska.
W systemie krążą ogromne pieniądze – jak podał GUS, wydatki ogółem na ochronę zdrowia (bieżące i inwestycyjne) wyniosły w 2011 r. 105 mld zł i stanowiły 6,9 proc. PKB. Instytucje rządowe i samorządowe (łącznie z NFZ) odpowiadały za 70,9 proc., a sektor prywatny za 29,1 proc.