Grzegorz Siemionczyk?z Bukaresztu
Ceny energii i cele klimatyczne w UE, uderzające w konkurencyjność jej gospodarki, a także bezpieczeństwo w sektorze energii w świetle wydarzeń na Ukrainie, były głównymi tematami rozmów przedstawicieli firm sektora energii i przedsiębiorstw energochłonnych z Europy Środkowej z komisarzem Unii Europejskiej ds. energii Guentherem Oettingerem.
Glos słyszany ?w Brukseli
Doroczne spotkanie, tzw. szczyt „29+1", zostało zorganizowane już po raz trzeci przez stowarzyszenie Central Europe Energy Partners, utworzone w 2010 r. z inicjatywy pięciu polskich firm, zapoczątkowanej przez prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza. Tym razem szczyt odbył się w Bukareszcie, pod auspicjami premiera Rumunii Victora Ponty oraz tamtejszego ministra energii Razvana Nicolescu. – Nasz region musi być słyszany w Brukseli. Musimy głośno mówić o wyzwaniach, jakie przed nami stoją – tłumaczył cel spotkania z komisarzem minister Nicolescu. Oettinger zapewniał, że opinie CEEP już dziś są w Brukseli znane i brane pod uwagę.
Jakie to wyzwania? – Musimy zmniejszyć zależność Europy Środkowej od dostaw gazu z jednego kierunku, a także działać na rzecz ochrony i rozwoju naszego przemysłu, aby sprzyjać tworzeniu nowych miejsc pracy – powiedział „Rz" w kuluarach szczytu prezes Grupy Lotos. W memorandum bukaresztańskim, przyjętym na zakończenie spotkania, jego uczestnicy wskazali m.in., że w UE rosną ceny energii, a to nie sprzyja konkurencyjności unijnego przemysłu, wciąż ważnego dla rozwoju wielu krajów członkowskich. Ma to bezpośredni i niekorzystny wpływ na wzrost gospodarki całej UE, a także na efekty unijnej polityki spójności, ważnej dla społeczeństw Europy Środkowej. Aby temu przeciwdziałać, Bruksela powinna „redefiniować swoją politykę klimatyczną", aby lepiej zharmonizować jej cele z celami gospodarczymi i społecznymi. To oznacza m.in., że UE nie powinna dążyć do eliminacji z unijnego miksu energetycznego paliw kopalnych, co szkodzi konkurencyjności unijnego przemysłu i bezpieczeństwu energetycznemu niektórych krajów, tylko sprzyjać inwestycjom w efektywniejsze rozwiązania technologiczne prowadzące do obniżania emisji CO2.
Największe obecnie wyzwania w dziedzinie energii dla naszego regionu to jej ceny oraz bezpieczeństwo dostaw