- To przejęcie stanowi kamień milowy na naszej drodze w kierunku uzyskania pozycji lidera w atrakcyjnym sektorze leków dostępnych bez recepty – wyjaśnia dr Marijn Dekkers, prezes Bayeru.

Bayer uzyska globalną pozycję numer 2 w kategorii leków dostępnych bez recepty po niedawno ogłoszonych konsolidacjach w tym wysoce atrakcyjnym i rosnącym segmencie. Przejmowany biznes Mercka w tym zakresie. obejmuje takie marki jak Claritin, Coppertone i Dr. Scholl's. Sprzedaż pro-forma połączonych biznesów w roku 2013 osiągnęła wartość 7,4 mld dol., przy czym wartość wkładu Mercka wynosiła około 2,2 mld dol.

- Dzięki tej transakcji zdobywamy wiodące marki, które sprawią, że Bayer stanie się liderem w sektorze leków dostępnych bez recepty w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej, a także przesuniemy się na jedną z najwyższych pozycji globalnych w kluczowych kategoriach leków dostępnych bez recepty - podkreśla Olivier Brandicourt, dyrektor Bayer HealthCare. - Mocny brand Bayer pomoże w jeszcze większym stopniu zwiększyć obecność tych już odnoszących sukces marek na świecie. Oczekujemy pokaźnego wzrostu – zwłaszcza w kluczowych krajach poza USA, w których nasza obecność na rynkach będzie wzmacniać sprzedaż w ramach naszych wspólnych działań - dodaje.

Bayer zapłaci 14,2 mld dol., co daje wskaźnik cena/EBITDA 2013 r. na wysokim poziomie 21x. Bayer oczekuje istotnych oszczędności podatkowych od pierwszego roku po zawarciu umowy. Firma spodziewa się też integracji działań operacyjnych, czego skutkiem będzie uzyskanie znacznych synergii kosztowych, np. w odniesieniu do kosztów wydawanych na marketing i kosztów produktów w wysokości około 200 mln dol. rocznie do roku 2017. Oczekuje się, że synergie dochodowe związane z poszerzoną obecnością Bayeru na rynku i wzmocnieniem istotnej infrastruktury globalnej w kluczowych rejonach wzrostu w celu wypromowania marek Merck poza terenem USA zbliżą się do wartości już około 400 mln dol. do roku 2017. Bayer oczekuje, że jednorazowe koszty związane z przeprowadzeniem transakcji i połączeniem biznesów wyniosą około 0,5 mld dol. – przede wszystkim w latach 2014-2015.

Niemiecka firma podpisała też globalną umowę z firmą Merckiem o wspólnym rozwoju i komercjalizacji w sektorze stymulatorów rozpuszczalnej cyklazy guanylowej (sGC) stosowanych w chorobach układu sercowo-naczyniowego. Merck przekaże z góry Bayer 1 mld dol., a także zobowiązał się do istotnych płatności dodatkowych po realizacji uzgodnionych celów na kolejnych etapach działań.