Bioton posiadał 50 proc. udziałów w kapitale Copernicusa. W sumie giełdowa spółka pozyska w ramach tej transakcji 25 mln zł. Otrzymała już pierwszą transzę w wysokości 17 mln zł i wszystkie udziały Biotonu w Copernicusie zostały przeniesione na nabywców. Pozostałe kwoty będą wpłacane w kolejnych miesiącach: 2 mln zł (do 15 lipca 2014 r.), 1 mln zł (do 15 stycznia 2015 r., możliwe potrącenie wzajemnych należności) i 5 mln zł (do 31 marca 2015 r.).

Zarząd Biotonu wyjaśniał wcześniej, że po sprzedaży Copernicusa będzie kontynuował współpracę z tą szczecińską firmą. Przez dziesięć lat giełdowa spółka pozostanie uprawniona do wyłącznej komercjalizacji na rynku polskim, chińskim i rosyjskim wstrzykiwaczy Copernicusa i posiadać będzie możliwość nieograniczonej terytorialnie komercjalizacji tych wstrzykiwaczy w wersjach dla siebie dedykowanych. Bioton szykuje się też do sprzedaży udziałów w ukraińskim Indarze (za 5 mln zł) i indyjskim SciGen Biopharma (za 7 mln USD).

Wczorajsza sesja była pierwszą, kiedy Bioton wchodził w skład indeksu WIG50. Dzisiaj kurs jego akcji spada o 0,86 proc., do 5,75 zł. Od początku roku zyskał 188 proc.