Polska spółka FagorMastercook produkowała we wrocławskich zakładach pralki, kuchnie i zmywarki. Pod koniec października 2013 r. musiała ogłosić upadłość po tym, jak w poważne tarapaty wpadł jej właściciel.
Jako pierwszy częścią jej mienia zainteresował się koncern BSH, znany z produkcji sprzętu AGD pod markami Bosch, Siemens czy Zelmer. Złozył do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na zakup części mienia polskiej spółki – nie wiadomo o które aktywa chodzi.
- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji na terenie Polski. Nie zmieni ona znacząco struktury rynków na których działają uczestnicy koncentracji, a BSH Bosch und Siemens Hausgeräte nadal będzie konkurował z innymi producentami sprzętu AGD – mówi Robert Kamiński, dyrektor Departamentu Kontroli Koncentracji UOKiK.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.