Odblaski muszą nosić także dorośli. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, pchającą lub ciągnącą rower, motorower lub motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, rolkach, wrotkach, hulajnodze, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.
Ustawa nie przewiduje kształtu ani rozmiaru odblasku; może być to opaska, kamizelka, odblaskowy wisiorek. Jednak naczelną zasadą jest noszenie go od strony nadjeżdżających aut oraz umieszczenie jak najniżej, aby snop samochodowych świateł, jak najwcześniej wyłowił odblask z mroku.
W Polsce każdego roku ginie ponad 1100 pieszych, to jest jedna trzecia ofiar wypadków drogowych. Szczególnie niebezpieczna dla pieszych jest pora nocna. Po godzinie 22.00 na nieoświetlonych drogach w co czwartym wypadku ginie człowiek, gdy w porze dziennej w co dziewiątym. Zatem po zapadnięciu zmroku ryzyko utraty życia w wypadku drogowym jest ponad dwukrotnie większe niż za dnia. Nowe prawo ma pomóc kierowcom i przede wszystkim ocalić życie pieszych.