Strategię Agencja Rozwoju Przemysłu oficjalnie ogłosi w listopadzie. Stworzy specjalny system wspierania innowacji. Zamierza pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej z puli na lata 2014–2020. – Jeśli nam się to uda, to do 2020 r. zamierzamy zainwestować w innowacje 1,3 mld zł – zapowiada Aleksandra Magaczewska, nowa prezes ARP.
Dodaje, że polski przemysł ma trudności z ich tworzeniem i przygotowywaniem produktów o zasięgu globalnym. To skutek braku kanałów współpracy na linii przemysł–środowiska innowacyjne, informacji o potrzebach przemysłu oraz kapitału w zaawansowanej fazie rozwoju.
Dlatego ARP chce stworzyć tzw. ekosystem wspierania innowacji, w którym każdy z podmiotów ze sobą współpracuje celem stworzenia nowego rozwiązania. W ramach tego systemu Agencja proponuje trzy instrumenty. Są to komunikacja potrzeb, broker innowacji oraz tzw. koinwestycje w modelu venture (podwyższonego ryzyka).
Pierwszy z instrumentów wynika z faktu, że obecnie sfera nauki tworzy innowacje, które nie znajdują odbiorców w przemyśle.
Z kolei przemysł sam nie wytwarza wystarczająco dużo innowacji, bo robi to własnymi zasobami i często nie informuje rynku o swych potrzebach. ARP chce połączyć te środowiska, tak, aby świat nauki tworzył na potrzeby przemysłu na podstawie już dostępnych zasobów wypracowanych przez gospodarkę w ostatnich 20 latach.