ARP stawia na innowacje

Obok restrukturyzacji i inwestycji Agencja Rozwoju Przemysłu zbuduje trzeci filar swojej działalności. To element nowej strategii ARP.

Publikacja: 27.10.2014 12:16

Strategię Agencja Rozwoju Przemysłu oficjalnie ogłosi w listopadzie. Stworzy specjalny system wspierania innowacji. Zamierza pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej z puli na lata 2014–2020. – Jeśli nam się to uda, to do 2020 r. zamierzamy zainwestować w innowacje 1,3 mld zł – zapowiada Aleksandra Magaczewska, nowa prezes ARP.

Dodaje, że polski przemysł ma trudności z ich tworzeniem i przygotowywaniem produktów o zasięgu globalnym. To skutek braku kanałów współpracy na linii przemysł–środowiska innowacyjne, informacji o potrzebach przemysłu oraz kapitału w zaawansowanej fazie rozwoju.

Dlatego ARP chce stworzyć tzw. ekosystem wspierania innowacji, w którym każdy z podmiotów ze sobą współpracuje celem stworzenia nowego rozwiązania. W ramach tego systemu Agencja proponuje trzy instrumenty. Są to komunikacja potrzeb, broker innowacji oraz tzw. koinwestycje w modelu venture (podwyższonego ryzyka).

Pierwszy z instrumentów wynika z faktu, że obecnie sfera nauki tworzy innowacje, które nie znajdują odbiorców w przemyśle.

Z kolei przemysł sam nie wytwarza wystarczająco dużo innowacji, bo robi to własnymi zasobami i często nie informuje rynku o swych potrzebach. ARP chce połączyć te środowiska, tak, aby świat nauki tworzył na potrzeby przemysłu na podstawie już dostępnych zasobów wypracowanych przez gospodarkę w ostatnich 20 latach.

Z kolei broker innowacji ma za zadanie zebranie niewykorzystanej przez przemysł nieopatentowanej wiedzy, ale też patentów i licencji. I pokazanie ich rynkowi. ARP ma nadzieję, że ten gotowy już zasób może być z sukcesem skomercjalizowany i wtedy Agencja odegra rolę partnera już przy produkcji seryjnej danego rozwiązania.

Trzeci instrument proponowany przez ARP to koinwestycje w modelu venture. Dotychczas Agencja koncentrowała się na dużych przedsiębiorstwach, pomijając sektor małych i średnich firm. Teraz ma się to zmienić. – Sektor MŚP jest naturalnym obszarem powstawania innowacji. Tworzymy spółkę typu venture, która będzie się kontaktowała z sektorem MŚP, w tym start-upami i  funduszami podwyższonego ryzyka – tłumaczy Patrycja Zielińska, wiceprezes ARP. – Ten wyspecjalizowany podmiot będzie uczestniczył we koinwestowaniu w małe i średnie spółki po fazie B+R.

Chodzi o współinwestycje, bo do każdego projektu, w który będzie wchodzić spółka ARP Venture, będzie dopraszany inwestor branżowy. Mogą to być spółki z portfela Skarbu Państwa oraz firmy ze specjalnych stref ekonomicznych. Ma to z jednej strony zmniejszyć ryzyko dla ARP, a z drugiej przyspieszyć realizację danego projektu małej firmy poprzez przekazanie wiedzy branżowej i operacyjnej.

Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem