Berkshire zarobił w trzecim kwartale 2014 r. 4.62 mld dol. (2,876 dol. na akcję) to prawie 8,6 proc. mniej niż 5.05 mld dol., które firma zarobiła w tym samym okresie minionego roku. Wynik i tak okazał się lepszy od przewidywań analityków, którzy oczekiwali zysku na poziomie 2,594 dol. na akcję.

Zysk operacyjny firmy w ubiegłym kwartale wzrósł natomiast o prawie 29 proc. do 4.72 mld dol. w porównaniu do 3.66 mld. dol. w tym samym okresie minionego roku.

Przychody firmy wzrosły do 51.2 mld dol., przed rokiem wyniosły 46.5 mld. dol.

W wyniki Berkshire Hathaway uderzył spadek kursu akcji Tesco, gdyż z tego właśnie powodu spółka Warrena Buffetta musiała odpisać od wartości posiadanego pakietu tych walorów 678 milinów dolarów. W bilansie dokonań tego legendarnego inwestora to rzadki przypadek. W trzecim kwartale kapitalizacja brytyjskiej spółki zmniejszyła się o 34 proc, gdyż kierownictwo tego kolosa przyznało, iż prognozy zysku były zawyżone. - Jest to z pewnością wyjątek - wskazuje David Kaas, profesor w Robert H. Smith School of Business przy University of Maryland podkreślając, że średnia trafnych decyzji Warrena Buffetta wciąż jest wysoka.

Berkshire czerpie zyski z różnych rodzajów działalności. Spółki zależne tego holdingu funkcjonują m. in. w transporcie kolejowym, energetyce, ubezpieczeniach i te biznesy w minionym kwartale miały się dobrze. Kolejowa spółka Burlington Northern Santa Fe zarobiła 1,04 miliarda dolarów wobec 989 mln dol. przed rokiem, a jej wynik poprawił się głównie dzięki wyższym przychodom z przewodu wyrobów przemysłowych i produktów rolnych.

Gorsze od oczekiwań wyniki za III kwartał 2014 r. zanotowały American Express, Coca Cola, IBM i Wells Fargo - spółki określane przez Buffeta mianem „wielkiej czwórki". W ciągu jednego dnia wartość udziałów należących do Berkshire Hathaway stopniała o 2,7 mld dol..

Zdecydowanie lepiej od handlowej radzi sobie "energetyczna" część holdingu. Zysk Berkshire Hathaway Energy Co. wyniósł 697 mln dol. wobec 472 mln dol. w tym samym okresie ubiegłego roku.

Inwestycje w usługi i przemysł przyniosły zysk w wysokości 1.22 mld. dol. wobec 1.06 mld dol. w ubiegłym roku. W skład portfolio Berkshire Hathaway wchodzą udziały takich firm jak koncern chemiczny Lubrizol i modowy Fruit of the Loom.

W trzecim kwartale 2013 r. zysk Berkshire Hathaway zwiększył się m. in. dzięki jednorazowym zarobkom na pakietach akcji Goldman Sachs Group, General Electric i Wm. Wrigley Jr. Co.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Na koniec września 2014 r. wartość portfela inwestycyjnego holdingu Buffetta wynosiła 118,9 miliarda dolarów wobec 119,2 mld zanotowanych 30 czerwca. Zyski z biznesów Berkshire i inwestycji w akcje innych firm rosły szybciej niż Buffett mógł je wykorzystać. Gotówka na kontaktach giganta z Omaha w stanie Nebraska, gdzie kwateruje Buffett sięgnęła rekordowego poziomu 62,4 miliarda i było to o 12 proc. więcej niż w trzecim kwartale 2013 r.. W tym roku cena akcji klasy A Berkshire Hathaway notowanych na giełdzie nowojorskiej podskoczyła o 21 proc. do 214 970 USD za sztukę. To rezultat dwukrotnie lepszy niż indeksu Standard&Poor's500. Wartość księgowa przypadająca na każdy walor BH zwiększyła się o 1,4 proc. do 144 542 dolarów na walor.