Energetyka - rok wyzwań przed sektorem

Regulacje w coraz większym stopniu będą kształtować wyniki branży.

Publikacja: 13.01.2015 09:21

Już pierwsze dni 2015 r. wskazują, że będzie to kluczowy rok dla sektora energetycznego.

Już pierwsze dni 2015 r. wskazują, że będzie to kluczowy rok dla sektora energetycznego.

Foto: Bloomberg

Już pierwsze dni 2015 r. wskazują, że będzie to kluczowy rok dla sektora, akcjonariuszy poszczególnych spółek energetycznych, a także dziesiątek tysięcy pracowników tam zatrudnionych.

Chodzi zarówno o wydarzenia związane z wdrażaniem planu naprawczego dla Kompanii Węglowej, jak również te dotyczące zapowiadanej konsolidacji spółek energetycznych. Minister Włodzimierz Karpiński przedstawi jej szczegóły pod koniec stycznia. Dziś mówi tylko, że utworzenie większych grup z połączenia PGE, Tauronu, Energi i Enei przyczyni się do wzrostu ich konkurencyjności na rynku europejskim i możliwości pozyskiwania finansowania.

– Jesteśmy w przededniu tworzenia się wspólnego rynku energii i gazu w Europie. Nasze spółki muszą zwiększyć skalę, by konkurować z zachodnimi – popiera pomysł Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Więcej regulacji UE

Nie są to jedyne zadania czekające branżę w tym roku. Trzeba pamiętać o wielu zmianach legislacyjnych i wchodzących w najbliższych miesiącach regulacjach, które rzutować będą na kształt sektora w kolejnych dekadach.

Już w lutym oczekiwane są decyzje dotyczące zasad funkcjonowania mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej (m.in. terminu jej wprowadzenia), która ma być głównym narzędziem europejskiej reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (ETS). Celem jest wzrost cen uprawnień przez likwidację ich nadwyżki.

Wojciech Hofman, makler w DM Consus, prognozuje, że już w I półroczu 2015 r. ceny uprawnień do emisji CO2 zbliżą się do 8 euro. Branża nie spodziewa się znaczących zwyżek przed 2020 r.

Najbliższe miesiące będą też czasem ustalania szczegółowych mechanizmów rozdziału darmowych uprawnień do emisji, które wywalczyliśmy na październikowym szczycie. Dzięki nim nasza energetyka nie odczuje w takim stopniu ciężaru związanego z koniecznością modernizacji także w kolejnym dziesięcioleciu.

Na III kwartał zaplanowano przyjęcie bardziej restrykcyjnych norm emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów dla dużych źródeł spalania paliw.

I choć sektor od dawna przygotowuje się do wejścia w życie dyrektywy o emisjach przemysłowych, to Unia kładzie na stole coraz bardziej restrykcyjne propozycje, które wymuszać będą kolejne modernizacje. Cele UE mogą się stać jeszcze ambitniejsze, jeśli podczas szczytu w Paryżu pod koniec roku zostanie przyjęte globalne porozumienie klimatyczne.

Pewne jest jedno. Od ostatecznego kształtu regulacji w coraz większym stopniu zależeć będą wyniki finansowe naszych spółek.

W kraju też zmiany

– W 2015 r. segment wytwarzania nadal będzie pod presją niskich cen hurtowych (choć już niespadających, m.in dzięki mechanizmowi operacyjnej rezerwy mocy), rosnących kosztów CO2, kończących się rekompensat z tytułu rozwiązania kontraktów długoterminowych i wzrostu mocy zainstalowanych w OZE – wskazuje Artur Galbarczyk z Fitch Polska.

Oprócz wyzwań dla sektora wytwarzania Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, wskazuje też te stojące przed dystrybucją. Spółki przygotowują się do wdrożenia regulacji jakościowej, która uzależni ich przychody od jakości dostaw.

– Wyzwaniem będzie też wprowadzenie nowego systemu wsparcia dla jednostek wytwarzających energię z odnawialnych źródeł – zauważa Bando.

Projekt ustawy o OZE zgodnie z deklaracjami polityków ma być przyjęty do końca I kwartału. Dlatego wielu inwestorów posiadających zaawansowane projekty przyspiesza z ich budową. Chcą tak jak dotąd otrzymywać zielone certyfikaty za wyprodukowane zielone megawatogodziny. Od 2016 r. wejdą aukcje, które mają obniżyć koszty wsparcia dla odbiorców.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki

a.wieczerzak@rp.pl

Biznes
Rosjanie podlizują się Muskowi. Nazwali go „wyjątkowym liderem”
Biznes
Marchewka Putina dla Trumpa. Zarobi tajemnicza firma i Kreml
Biznes
Kto straci, a kto zyska na amerykańskich cłach? Banki obawiają się darmowych kredytów
Biznes
PGZ otwiera biuro w Brukseli i chce więcej eksportować
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Czy zachodni biznes wróci do Rosji? Wyniki badania są jednoznaczne
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń