Firmy inwestują, nabywając m.in. samochody służbowe. W pierwszym kwartale wzrost wartości umów ruchomości sięgnął 3,7 proc. i w najbliższych miesiącach tempo raczej nie spowolni. Aż 70 proc. pracowników firm leasingowych spodziewa się w drugim kwartale dalszego wzrostu liczby zawieranych umów, a dalsze 20 proc. ocenia nawet, że wzrost będzie bardzo istotny.
Z punktu widzenia klienta najistotniejsze pytanie dotyczy rodzaju finansowania: czy ma to być kredyt, leasing czy może wynajem długoterminowy.
Odrobina kredytu na co dzień
– Kluczowe jest pytanie, które musi postawić sobie firma: jak długo będziemy użytkować samochód, czy chcemy zwiększać majątek firmy i czy mamy na to środki. Zawsze warto też sporządzić profesjonalną kalkulację kosztową w oparciu o TCO (Total Cost of Ownership – całkowite koszty eksploatacji) – zauważa Marcin Pawłowski ze Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych oraz firmy 4optima specjalizującej się w optymalizacji kosztów administracyjnych, w tym flot pojazdów.
Podczas badania potrzeb kredytobiorców przeprowadzonego w 2014 roku przez Volkswagen Bank okazało się, że klienci chcą mieć możliwość wybrania warunków kredytu, bez konieczności wcześniejszego wpłacania gotówki (od zera proc. wkładu własnego), za to z elastycznym zakończeniem umowy. Ankietowani wskazali też, że – gdyby to było dostępne dla ich domowych budżetów – wymienialiby samochód na nowy co kilka lat, aby zawsze jeździć nowoczesnym, bezpiecznym i bezawaryjnym autem.
Nowatorskim rozwiązaniem, które spełnia te wszystkie warunk, jest AutoKredyt oferowany przez Volkswagen Bank. Zasady AutoKredytu są proste: nabywca od początku jest właścicielem samochodu, a umowa trwa trzy–cztery lata. Po tym czasie klient może wybrać jedną z opcji zakończenia umowy: