Reklama
Rozwiń

Kara za zmowę z tackami

Ośmiu producentów i dwóch dystrybutorów ma zapłacić ponad 115 mln euro kary za ustalanie cen opakowań żywności.

Publikacja: 24.06.2015 11:53

Kara za zmowę z tackami

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska nałożyła na ośmiu producentów i dwóch dystrybutorów opakowań żywności - tacek - przeznaczonych do sprzedaży detalicznej grzywnę w wysokości 115,9 mln euro za udział w co najmniej jednym z pięciu odrębnych karteli.

Firmy ustalały ceny i dzieliły się nabywcami sztywnych tacek z pianki polistyrenowej lub polipropylenu, co narusza unijne zasady ochrony konkurencji. Sztywne tacki z pianki polistyrenowej i polipropylenu są wykorzystywane do pakowania produktów, takich jak ser, mięso, ryby lub ciasta, sprzedawanych w sklepach lub supermarketach. Przedsiębiorstwo Linpac zostało całkowicie zwolnione z grzywny na podstawie obwieszczenia Komisji z 2006 r. w sprawie łagodzenia kar, gdyż to właśnie ono poinformowało Komisję o istnieniu tych karteli.

Ukarani producenci to Huhtamäki z Finlandii, Nespak i Vitembal z Francji, Silver Plastics z Niemiec, Coopbox, Magic Pack i Sirap-Gema z Włoch oraz Linpac z Wielkiej Brytanii, zaś dystrybutorzy - Ovarpack z Portugalii i Propack z Wielkiej Brytanii.

- Działalność tych karteli dotknęła miliony konsumentów kupujących żywność dla siebie i swoich rodzin. Zainteresowane przedsiębiorstwa podzieliły między siebie detaliczny rynek opakowań żywności oraz uzgadniały ceny, zamiast konkurować, wykorzystując swoje mocne strony. Kartele szkodzą całej naszej gospodarce, ponieważ ceny są wówczas ustalane przez przedsiębiorstwa, a nie rynek. Taka sytuacja eliminuje motywację do wprowadzania innowacji i nie będzie tolerowana – mówi komisarz Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Postępowanie prowadzone przez Komisję ujawniło istnienie pięciu odrębnych karteli na rynku sprzedaży detalicznej opakowań żywności w znacznej części terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Przedsiębiorstwa, na które Komisja nałożyła dziś grzywnę, były częścią co najmniej jednego z karteli. Trzy przedsiębiorstwa powołały się na niezdolność do zapłaty grzywny (zgodnie z pkt 35 wytycznych w sprawie ustalania grzywien z 2006 r.). Komisja oceniła wnioski w oparciu o sprawozdania finansowe tych przedsiębiorstw za ostatnie lata, prognozy na rok bieżący i na kolejne lata, wskaźniki będące miernikami zdolności finansowej, rentowności, wypłacalności i płynności, a także stosunki z zewnętrznymi partnerami finansowymi i udziałowcami. Na tej podstawie Komisja przyznała obniżenie grzywny dwóm przedsiębiorstwom i odrzuciła wniosek jednego przedsiębiorstwa.

Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję