Darmowa autodiagnoza dla firm

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z Ministerstwem Gospodarki przygotowały darmowy program, który pozwala bezpłatnie dokonać audytu kondycji finansowej firmy i na tej podstawie sprawdzić perspektywy rozwoju.

Publikacja: 22.07.2015 15:25

Darmowa autodiagnoza dla firm

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Program dostępny jest na stronie internetowej PARP. Narzędzie jest uniwersalne i jak zapewniają twórcy, mogą z niego korzystać wszystkie firmy, od małych do dużych, które prowadzą działalność w określonych branżach według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Program jest darmowy oraz anonimowy i wymaga jedynie założenia profilu oraz zalogowania.

– To naprawdę innowacyjna propozycja, pozwala nie tylko na monitoring kondycji finansowej przedsiębiorstwa, ale na wykrycie potencjalnych zagrożeń – mówi Sławomir Powierża z WYG International, który na zlecenie PARP współtworzył program.

Powierża wskazuje, że model pozwala na diagnozę podstawowych wskaźników finansowych firmy, pod warunkiem podania przez firmę danych z trzech ostatnich lat obrotowych.

Dodatkowo aplikacja umożliwia dwa porównania sytuacji firmy. Pierwsze pozycjonuje wyniki na tle branży – tu wykorzystywane są wskaźniki opracowane dla poszczególnych działów gospodarki przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Drugie plasuje wyniki firmy na tle konkurencji, czyli firm o podobnej specyfice, wielkości czy miejscu prowadzenia działalności.

Czego potrzebujemy przed startem?

Firma, która chciałaby skorzystać z aplikacji, musi wpisać dane z trzech ostatnich lat obrotowych. Dodatkowo musi wskazać, czy należy do małych, średnich czy dużych przedsiębiorstw.

Potem podaje kod branży zgodnie z PKD oraz region działalności – może to być:

- jedna branża, gdy sprzedaż w tej branży stanowi nie mniej niż 30 proc. całej sprzedaży;

- dwie branże, gdy suma sprzedaży w tych dwóch branżach razem stanowi nie mniej niż 60 proc. całej sprzedaży;

- trzy branże tylko wtedy, gdy firma prowadzi różną działalność oraz suma sprzedaży w tych trzech branżach razem stanowi nie mniej niż 90 proc. całej sprzedaży. Ostatnim krokiem jest określenie dla wybranej branży regionu/ów, w których działa. Firma wybiera określone województwo, gdy realizuje w nim przynajmniej 30 proc. wartości całej swojej sprzedaży. Może zaznaczyć tyle województw, ile chce.

System przygotowuje przetworzone dane dla wszystkich konkurentów o identycznej wielkości (mały, średni albo duży) znajdujących się w bazie danych, z podziałem na regiony i branżę. Porównanie jest możliwe, jeżeli w systemie znajdują się informacje przynajmniej o pięciu konkurujących ze sobą firmach.

Efekty audytu

– Autodiagnoza ma kilka etapów – relacjonuje Michał Bonim z PARP.

Do dwóch pierwszych potrzebne są tylko dane finansowe samej firmy. Jest to badanie zmian pozycji bilansu oraz rachunku zysków i strat oraz prognozowanie wskaźników na bieżący rok. To analiza wstępna. Ekspert tłumaczy, że diagnoza pogłębiona polega na porównaniu się z konkurentami rynkowymi.

– Obliczone zostaną wskaźniki finansowe diagnozujące płynność finansową, zadłużenie, sprawność zarządzania, rentowność i skonfrontowane z wynikami konkurentów branżowych. Poza tym możliwe będzie również pozycjonowanie sytuacji finansowej firmy poprzez zakwalifikowanie jej do klas ryzyka finansowego – mówi Michał Bonin.

– Im więcej firm z branży i regionu znajdzie się w bazie danych, tym bardziej wiarygodne i reprezentatywne będzie badanie i w efekcie komunikat, który otrzyma przedsiębiorstwo. O powodzeniu aplikacji (i jej przydatności) zdecyduje to, ile firm umieści dane – wskazuje.

Aplikacja powstała w ramach projektu Instrument Szybkiego Reagowania i jest jednym z narzędzi Polityki Nowej Szansy przyjętej przez Ministerstwo Gospodarki. Aktualnie w bazie danych aplikacji znajdują dane finansowe ok. 75 firm (tylko małe i średnie przedsiębiorstwa), które udostępniły swoje dane finansowe.

Biznes
Czarnogórskie biznesy Olega Deripaski. Sankcje są, ale układy też
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje