Reklama
Rozwiń

Nowy wiceszef JSW zajmie się finansami spółki

Wynik konkursu na zastępcę prezesa ds. ekonomicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zaskoczył branżę. Zwycięzca miał jednak miażdżącą przewagę.

Aktualizacja: 27.10.2015 20:22 Publikacja: 27.10.2015 20:00

Strata się powiększa

Foto: Rzeczpospolita

Michał Kończak obejmie fotel wiceszefa Jastrzębskiej Spółki Węglowej 2 listopada. Jego wybór był dla rynku sporym zaskoczeniem, bo wśród faworytów wymieniano innych kandydatów – byłego wiceprezesa Tauronu Krzysztofa Zawadzkiego oraz Bogusława Oleksego, byłego wiceszefa Węglokoksu, a obecnie wiceprezesa spółki zależnej Kopeksu, która chce budować kopalnię węgla.

Jak poinformowała JSW, Kończak posiada ma 12-letnie doświadczenie w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw oraz we współpracy z instytucjami finansowymi i firmami konsultingowymi (Deloitte & Touche, Cap Gemini Ernst & Young). Był też dyrektorem finansowym i zarządzającym w ADD Polska oraz hutach stali na Bałkanach. W komunikacie zabrakło jednak informacji, że Kończak przed rokiem na krótko zasiadał też w zarządzie giełdowej spółki Sco-Pak produkującej opakowania. Rada nadzorcza tej firmy, odwołując go, wydała druzgoczącą opinię. Stwierdziła, że nie podjął skutecznych działań lub spotkań mających na celu pozyskanie finansowania dla spółki, a także negatywnie oceniła jego zaangażowane w stosunku do potrzeb firmy.

Wczoraj nie udało nam się skontaktować z Kończakiem. Z naszych informacji wynika natomiast, że w konkursie na wiceprezesa węglowej spółki zdobył on miażdżącą przewagę nad innymi kandydatami. – Trudno ocenić, na ile słuszne są zarzuty z firmy Sco-Pak, skoro Kończak był w jej zarządzie bardzo krótko. W takim czasie nawet dobry menedżer nie jest w stanie zdziałać cudów. Jego przewaga w konkursie na wiceszefa JSW była natomiast znacząca – tłumaczy nam osoba zbliżona do rady nadzorczej JSW.

Umiejętności pozyskania finansowania mogą okazać się kluczowe dla przyszłości JSW. Najważniejszym dziś zadaniem zarządu jastrzębskiej spółki jest uzgodnienie z obligatariuszami warunków przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia finansowego. – Rozmowy z bankami w tej sprawie są już prowadzone, ale ostatecznie to wiceprezes ds. finansowych będzie musiał podpisać się pod tymi ustaleniami. Zapewnienie finansowania na najbliższe kwartały to priorytet dla spółki – przekonuje Marcin Gątarz, analityk Pekao IB.

Poza tym według ekspertów konieczna jest dalsza redukcja kosztów i inwestycji. Te wszystkie działania mają zabezpieczyć środki w spółce na 2016 r. – Nadal bowiem istnieje ryzyko utraty płynności przez spółkę w momencie, gdy sytuacja rynkowa się pogorszy, klienci zaczną zmniejszać zamówienia na węgiel albo wystąpią nieoczekiwane problemy geologiczne w kopalniach JSW – dodaje Gątarz. Nie wyklucza, że w przyszłym roku może powrócić temat emisji akcji, bo spółce może być trudno prowadzić działalność bez wzmocnienia kapitałowego.

Na 23 listopada zarząd JSW zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń dla programu emisji obligacji. Można przypuszczać, że właśnie takiego ruchu od władz spółki oczekują banki. Projekt uchwały na walne zgromadzenie przewiduje m.in. ustanowienie hipotek na nieruchomościach JSW, w tym części kopalni Zofiówka, hotelu Różany Gaj, siedziby JSW i zależnego Polskiego Koksu. Program obligacji, wyemitowanych przed rokiem, opiewał na kwotę 700 mln zł i 163,75 mln dolarów.

Makoszowy dla PGE

Polska Grupa Energetyczna podpisała list intencyjny ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w sprawie zakupu kopalni Makoszowy. Jak ustaliliśmy, nastąpiło to 19 października. Tym samym potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje. – Zawarcie listu intencyjnego związane jest z poszukiwaniem sposobów zabezpieczenia bazy surowcowej dla wytwórców z grupy PGE. W tym celu spółka prowadzi analizy i rozważa możliwość podjęcia ewentualnej współpracy biznesowej z podmiotami z sektora węgla kamiennego w Polsce, w tym także nabycie wybranych przez siebie aktywów wydobywczych -– komentuje rzecznik PGE.

Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję
Biznes
Del Monte ogłosiło upadłość. Klienci odwrócili się od konserwowanej żywności
Biznes
KE proponuje nowy cel emisji, polski opór wobec ETS2 i umowa USA-Wietnam
Biznes
Polska zbrojeniówka zbroi się w technologie. MON podpisuje nowe umowy
Biznes
Kolejne 180 czołgów K2 dla Polski. Jest umowa