Ruch zamyka kioski. W spółce Orlenu trwają działania naprawcze

W spółce Ruch z Grupy Orlen wdrażane są działania naprawcze, które mają poprawić jej wyniki finansowe. W ramach segmentu sprzedaży detalicznej likwidowane są kioski, których obecnie jest 128. Niektórzy ich ajenci decydują się na prowadzenie działalności we własnym zakresie - poinformował koncern w komunikacie.

Publikacja: 05.11.2024 13:41

Ruch zamyka kioski

Ruch zamyka kioski

Foto: Fotorzepa/ Cezary Szymanek

Orlen argumentuje, że "decyzja o likwidacji sieci kiosków Ruchu jest podyktowana trwałymi negatywnymi wynikami finansowymi segmentu".

"Poprzedni zarząd Orlen przejmując Ruch nakreślił plan jego restrukturyzacji, który już w 2021 r. miał przywrócić rentowność spółki i pozwolić na uzyskanie niezależności finansowej, ale cele te nie zostały osiągnięte" - poinformowało biuro prasowe koncernu.

Czytaj więcej

Ogromne straty Orlenu na dwóch inwestycjach

Segment ten był trwale nierentowny i miał wiodący udział w generowanych przez Ruch stratach - tylko w latach 2021-2023 wyniosły one w sumie ponad 110 mln zł. Pod koniec 2023 r. zadłużenie Ruchu przekroczyło 160 mln złotych.

W październiku biuro prasowe Orlenu poinformowało, że inwestycje w RUCH i Polska Press za czasów PiS przyniosły Grupie Orlen dotychczas 275 milionów złotych strat.

Orlen jest zdecydowany, by przeprowadzić wszelkie zmiany, które pozwolą poprawić wyniki finansowe spółki Ruch.

Orlen naprawia RUCH

"Wspierane są perspektywiczne obszary, a trwale nierentowne wygaszane, by wyeliminować rosnące zobowiązania finansowe. W ramach obszaru sprzedaży detalicznej sukcesywnej likwidacji podlega sieć kiosków, których obecnie jest 128" - informuje Orlen.

Ajenci kiosków Ruch mają szansę na odkupieni kiosku i prowadzenie działalności we własnym zakresie. Według koncernu taką decyzję podjęło do tej pory ok. 40 ajentów.

Orlen przejął Ruch w 2020 roku. Ówczesny prezes koncernu Daniel Obajtek zapowiadał, że RUCH "wzmocni segment detaliczny Grupy ORLEN i umożliwi wdrożenie nowych rozwiązań”. Obajtek zapewniał, że ma gotowy plan a jednym z jego punktów ma być "otwarcie punktów sprzedaży detalicznej i gastronomii w lokalizacjach poza stacjami paliw".

Biznes
Zmiana prezesa realnie nic nie zmieni. Co dalej z PGZ?
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Materiał Promocyjny
Bez mentoringu nie będzie kobiet na stanowiskach
Biznes
Emmanuel Macron wzywa unijne firmy, by nie inwestowały w USA
Biznes
Do kogo przenosimy numery komórkowe w 2025 roku. Jedna duża sieć na plusie
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Norwegia odebrała kolejne F-35 z USA. W Polsce „wszystko idzie zgodnie z planem”
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?