W związku powodzią na południu naszego kraju Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomiło specjalny monitoring satelitarny zagrożonych obszarów. Zaawansowany system pozwala wykryć miejsca, gdzie pojawiają się rozlewiska. To wspólny projekt ze start-upem Iceye. Firma ta stoi za największą cywilną konstelacją satelitów radarowych obserwujących Ziemię. Co kilka godzin dane i raporty są dostarczane Państwowej Straży Pożarnej, centrom zarządzania kryzysowego oraz IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego.
Jak wyjaśnia dr Jakub Ryzenko, kierownik Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, początkowo największym i kluczowym wyzwaniem było szybkie wymyślenie sposobu skutecznego przepływu informacji. – W pierwszych godzinach nie wiedzieliśmy jakie dokładnie rodzaje danych i analiz będą możliwe do otrzymania. W ten sposób jeszcze nikt nie pracował, ale na szczęście wszystko się udało – powiedział cytowany w komunikacie Ryzenko.
Monitoring satelitarny sytuacji powodziowej. Pozwala on wykryć miejsca, gdzie woda wystąpiła z koryt rzecznych
Jako pierwsze pojawiają się tzw. dane szybkie, które po jednym spojrzeniu pozwalają zorientować się w sytuacji. – Nieco później dane, które można analizować w systemach GIS, czyli informacji przestrzennej. Natomiast teraz najistotniejsze jest, aby oczy satelitów patrzyły tam, gdzie dzieją się najważniejsze rzeczy. Dzięki temu mamy szansę dostarczyć informacje faktycznie pomagające w działaniu służb ratunkowych. To w tej chwili nasza rola – tłumaczy Ryzenko.
Czytaj więcej
"Po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zleciłem przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.
Sytuacja powodziowa sprawiła, że zdecydowano się na pilotażowe uruchomienie Civil Security Hub. Chodzi o projekt, który powstaje w Polsce w ramach działań Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Początkowo rozpoczęcie testów tego systemu dostarczania informacji satelitarnych dla zarządzania kryzysowego szykowano na wiosnę przyszłego roku. Jednakże, jak informuje CBK PAN, ze względu na trudną sytuację, „rozwiązania te zostały uruchomienie w trybie eksperymentalnym”. Instytucja podaje, iż już teraz system dostarcza informacji, które są wykorzystywane operacyjnie.