Przed rozpoczęciem roku szkolnego edukacja znalazła się na celowniku hakerów. Specjaliści z branży bezpieczeństwa IT nie mają wątpliwości, że placówki oświatowe muszą liczyć się z niespotykaną dotąd skalą zagrożeń internetowych. Świadczą o tym statystyki. Na świecie przeciętna instytucja z tego sektora poddawana jest tygodniowo 3 tys. prób ataków – podaje firma Check Point. Rekordzistą są Indie, gdzie ofiary atakowane są 7 tys. razy. Nad Wisłą aż tak źle nie jest, choć przedsmak tego, co sektor edukacji w nowym roku szkolnym może czekać, dają ataki rosyjskich hakerów na polskie uczelnie na początku i w połowie 2024 r.
Dlaczego hakerzy atakują instytucje oświaty?
Liczba ataków na globalny system edukacji w br. skoczyła o 37 proc. W Europie, na szczęście, ten wzrost jest nieco mniejszy i sięga 18 proc. Analitycy wskazują, że na Starym Kontynencie na radarze przestępców są głównie Wielka Brytania, Włochy, Portugalia i Niemcy. Dane Check Point pokazują jednak, że i w polskich szkołach są powody do zmartwień – w 2022 r. hakerzy atakowali polskie firmy i instytucje z różnych branż przeciętnie 955 razy tygodniowo, ale już wtedy sektor edukacji i badań notował 790 takich prób. W br. jest zdecydowanie gorzej. Liczba uderzeń wzrosła dwukrotnie. Placówki oświatowe atakowane są średnio ok. 1500 razy w tygodniu. Gorzej jest tylko w przypadku instytucji rządowych i wojskowych, a także podmiotów użyteczności publicznej, gdzie te wskaźniki sięgają odpowiednio 1860 i 1556. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, załamują ręce, gdyż – jak zauważają – pomimo narastającego zagrożenia nie widać zwiększonych działań obronnych w tym sektorze. Ich zdaniem niezbędne jest szybkie wdrożenie programu ochrony systemu edukacji przed cyberprzestępczością. – MEN koncentruje się raczej na edukacji i zabezpieczaniu uczniów niż własnego systemu i sieci placówek – ocenia jeden z naszych rozmówców.
Czytaj więcej
To prawdopodobnie największa awaria informatyczna w historii. Pokazała, jak świat jest zależny od oprogramowania jednej firmy. Choć wina w tym przypadku nie leży po stronie Microsoftu, a firmy CrowdStrike.
Jak podkreśla Wojciech Głażewski, country manager Check Point w Polsce, instytucje oświaty są, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, łakomym kąskiem dla hakerów. Na serwerach szkół, uczelni i laboratoriów badawczych jest bowiem wiele cennych informacji. – Cyberprzestępcy, wchodząc w posiadanie takich danych, mogą je sprzedać lub żądać okupu. Edukacja i badania to m.in. źródło poufnej wiedzy, badań i zasobów, które mogą być obiektem zainteresowania firm, państw, organizacji międzynarodowych – tłumaczy.