InPost bierze się za zbieranie butelek. Na początek z Carrefourem

Firmy zaczynają testy maszyn do zbierania opakowań z kaucją, którą po zwrocie można wydać w sklepie. W pilotażu weźmie udział 36 lokalizacji i 40 maszyn.

Publikacja: 08.08.2024 14:11

InPost bierze się za zbieranie butelek. Na początek z Carrefourem

Foto: materiały prasowe

Poza Grupą InPost i siecią Carrefour w teście bierze udział także PolKa – Polska Kaucja – jeden z operatorów systemu kaucyjnego mających zezwolenie ministra klimatu i środowiska na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszki, plastikowe butelki i szklane butelki wielorazowe.

Maszyny do zbiórki opakowań

W ramach projektu InPost oferuje maszyny RVM (Reverse Vending Machines) oraz opiekę logistyczną pierwszej mili. Za zwrot opakowania klienci będą mogli zrealizować kupon z asortymentu sklepu Carrefour do końca dnia, w którym dokonali zwrotu.

Czytaj więcej

System kaucyjny oburza branżę odpadów. Ale inne zainteresowane firmy się cieszą

– Ruszamy z testami z jedną z największych sieci handlowych w Polsce, a docelowo chcemy zdobyć znaczący udział w rynku, dzięki współpracy z wieloma sieciami handlowymi. Nasz pilotaż ma na celu przetestowanie maszyn RVM z różnymi producentami, zachęcanie i edukacje klientów oraz zbudowanie nawyków niezgniatania opakowań, w związku z wchodzącym od 1 stycznia 2025 systemem kaucyjnym - mówi Waldemar Brzoska, dyrektor biura ekspansji InPost. - Chcemy zachęcać do oddawania butelek pet i puszek oraz propagować działania proekologiczne. Proces operacyjny, który chcemy testować z Carrefour oraz PolKa – Polska Kaucja przez najbliższe cztery miesiące, będzie analogiczny do tego, który rozpocznie się od stycznia w każdym punkcie sprzedaży objętym takim obowiązkiem. Współpracujemy z doświadczonymi partnerami – firmami zajmującymi się recyklingiem, którzy będą gospodarować odpadami – dodaje.

Czytaj więcej

Sowińska o kaucjach: Ministerstwo ma prawo do cofnięcia licencji operatorom

– Wspólnie z partnerami jako pierwsza sieć w Polsce będziemy odpłatnie odbierać od klientów trzy rodzaje opakowań: szklane butelki zwrotne, butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe. Płatny odbiór tych odpadów sprawi, że wielu naszych klientów zwróci je do sklepów, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość tych odpadów w przestrzeni miejskiej oraz na wysypiskach śmieci – mówi Justyna Orzeł, wiceprezeska i sekretarz generalna Carrefour Polska. – Nasz pilotaż to jednak nie tylko zachęcanie Polaków do zwracania odpadów, ale także edukacja oraz całkowita zmiana nawyków konsumenckich - dodaje.

Kaucje wejdą w życie od 1 stycznia

Uczestnicy projektu zauważają, że promowane dotąd hasło „zgnieć i wyrzuć do właściwego pojemnika” zmieni się. Nowe hasło to: „nie wyrzucaj, nie zgniataj, oddaj w punkcie zakupu i odbierz kaucję”.

– Prowadzony pilotaż ma na celu przetestowanie gotowych rozwiązań w różnych obszarach funkcjonowania systemu, to jest: logistyki, maszyn, IT. Zależy nam na tym, aby od początku nowego roku konsumenci mieli łatwy dostęp do jak najszerszej oferty napojów ze znakiem kaucji, dlatego zapraszamy do współpracy wszystkich interesariuszy systemu kaucyjnego – mówi Magdalena Markiewicz, prezes zarządu firmy PolKa. - Polska, po Niemczech, będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Jestem przekonana, że system kaucyjny, którego oczekuje polskie społeczeństwo, to konieczny krok, by osiągnąć przewidziane przez prawo poziomy selektywnej zbiórki opakowań po napojach — dodaje.

Czytaj więcej

Operator Lidla i Kauflandu dostał zezwolenie. Polską kaucję utworzy sześć spółek

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do trzech litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do półtora litra oraz metalowe puszki o pojemności do litra.

Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 mkw., będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności.

Biznes
Elon Musk stracił 11 mld dolarów na cłach Trumpa. Ale to nie jest rekord
Biznes
Trump sprzedaje „złote karty” bogatym. Rosjanie ustawiają się w kolejce
Biznes
Reakcje świata na cła Trumpa. Obniżka stóp procentowych możliwa już w maju
Biznes
Zmiana prezesa realnie nic nie zmieni. Co dalej z PGZ?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Promocyjny
Bez mentoringu nie będzie kobiet na stanowiskach