Poza Grupą InPost i siecią Carrefour w teście bierze udział także PolKa – Polska Kaucja – jeden z operatorów systemu kaucyjnego mających zezwolenie ministra klimatu i środowiska na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszki, plastikowe butelki i szklane butelki wielorazowe.
Maszyny do zbiórki opakowań
W ramach projektu InPost oferuje maszyny RVM (Reverse Vending Machines) oraz opiekę logistyczną pierwszej mili. Za zwrot opakowania klienci będą mogli zrealizować kupon z asortymentu sklepu Carrefour do końca dnia, w którym dokonali zwrotu.
Czytaj więcej
Nowelizacja ustawy o systemie kaucyjnym wciąż nie trafiła do KPRM. Nikt nie widział projektu, choć producentów napojów i inne zaangażowane branże cieszą zapowiadane zmiany. Oprócz branży odpadowej, dla której większość zapisów to skandal.
– Ruszamy z testami z jedną z największych sieci handlowych w Polsce, a docelowo chcemy zdobyć znaczący udział w rynku, dzięki współpracy z wieloma sieciami handlowymi. Nasz pilotaż ma na celu przetestowanie maszyn RVM z różnymi producentami, zachęcanie i edukacje klientów oraz zbudowanie nawyków niezgniatania opakowań, w związku z wchodzącym od 1 stycznia 2025 systemem kaucyjnym - mówi Waldemar Brzoska, dyrektor biura ekspansji InPost. - Chcemy zachęcać do oddawania butelek pet i puszek oraz propagować działania proekologiczne. Proces operacyjny, który chcemy testować z Carrefour oraz PolKa – Polska Kaucja przez najbliższe cztery miesiące, będzie analogiczny do tego, który rozpocznie się od stycznia w każdym punkcie sprzedaży objętym takim obowiązkiem. Współpracujemy z doświadczonymi partnerami – firmami zajmującymi się recyklingiem, którzy będą gospodarować odpadami – dodaje.
Czytaj więcej
Samorządy kibicują szybkiemu wprowadzeniu systemu kaucyjnego, bo – jak mówią – toną w śmieciach – mówi Anita Sowińska, wiceminister klimatu i środowiska. Zapowiada wejście butelki standardowej dla piwa, a potem może dla wódek czy słoików.