Materiał partnera: Pepsico
Najnowsze inwestycje PepsiCo obejmują farmy fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 4 hektarów, czyli sześciu boisk piłkarskich. Energia ze słońca zasili linie produkujące napoje w Michrowie i Żninie. W planach na 2024 r. jest też rozbudowa infrastruktury w innych lokalizacjach – w centrum logistycznym w Suchym Lesie i fabryce w Świętem koło Środy Śląskiej – co łącznie przyniesie 6 MWp (megawatopików) energii ze słońca. To tyle, co zapotrzebowanie na prąd kilkuset domów jednorodzinnych.
Kolejne moce ze słońca
Co więcej, do końca następnego roku moc energii ze źródeł odnawialnych ma być zwiększona o kolejne 3 MWp, a to plan minimum. W ciągu dekady PepsiCo w Polsce planuje dalej inwestować we własne źródła odnawialnej energii, opierając pozyskiwanie zielonej energii z farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych. Transformacja ta wyprzedza plany Unii Europejskiej w zakresie obowiązków nakładanych na przemysł wysokochłonny energetycznie i wpisuje się w strategię PepsiCo Positive. Ta zaś definiuje kierunki rozwoju firmy z poszanowaniem zasobów naturalnych i założeniem minimalizowania śladu węglowego.
Etapem pośrednim, zapoczątkowanym przez PepsiCo już w 2018 r., była certyfikacja kupowanej energii, która zasilała zakłady produkcyjne. Gwarancje, że pochodzi z zielonych źródeł, objęły w 2022 r. również biura w Warszawie i krakowskie centrum usług wspólnych, a także centra magazynowe m.in. w Mszczonowie.
Największym przełomem jednak okazał się 2023 r., kiedy firma otworzyła fabrykę produkującą przekąski w Świętem koło Środy Śląskiej.