Międzynarodowe biznesy w Targach Kielce. Energooszczędność i zrównoważony rozwój w cenie

Produkty sprzedawane podczas trwającej w Targach Kielce wystawy przetwórstwa tworzyw sztucznych Plastpol można już liczyć w setkach, a kolejne umowy się szykują. Kontrakt na dostawy regranulatu podpisały polski ML Polyolefins oraz niemiecka grupa Keeeper.

Publikacja: 28.05.2024 12:00

Materiał partnera: Targi Kielce

Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. 28. edycja gromadzi w Targach Kielce ponad 600 firm z 31 krajów, przede wszystkim z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu.

– Od pierwszego dnia gościmy tysiące zwiedzających. Zwłaszcza nowatorskie technologie są oblegane. Jak przekazują nam wystawcy, to, na co klienci zwracają największą uwagę to energooszczędność. W cenie są maszyny oszczędzające nawet 30, 40, czy 50 procent energii w porównaniu do tradycyjnych, obecnie funkcjonujących w fabrykach maszyn – relacjonuje Andrzej Mochoń, prezes kieleckiego ośrodka wystawienniczego.

Wysokotechnologiczne wtryskarki sprzedają światowi liderzy produkcji tych maszyn, m.in. niemiecki Arburg i austriacki Engel. Wśród umów są kontrakty także z polskimi firmami. Włoski TOYO Europe podpisał kontrakty na roboty i wtryskarki. Kolejne wtryskarki wyprodukowane przez azjatyckiego producenta Borche, który dziś jest jednym z największych i najprężniej działających w tej branży przedsiębiorstw na rynku azjatyckim, sprzedał polski dystrybutor Plastigo. Rokujące rozmowy o dużym potencjale prowadzi przedsiębiorstwo Muehsam. Sortownik do butelek wart kilkaset tysięcy euro słowackiej firmy Mayer prosto z Targów Kielce pojedzie do Rumunii. Podczas Plastpolu ta firma podpisuje umowę na kolejne urządzenia do recyklingu.

– Ponad połowa z rozmów prowadzonych tu w Kielcach owocuje w umowy – mówi Vincent Kundrat, dyrektor zarządzający Meyer Europe.

Umowy na surowce służące środowisku

Istotne kryteria wyboru produktów związane są także ze zrównoważonym rozwojem firm. Umowy na sprzedaż komponentów linii bio podpisało polskie Bedeko. Sukcesem finiszuje wiele rozmów prowadzonych przez niemiecki Kraiburg Tpe, który jest producentem mieszanek TPE dla sektora motoryzacyjnego, konsumenckiego, przemysłowego i medycznego.

Umowę podkreślającą zrównoważony rozwój branży podpisały polski ML Polyolefins, największy producent regranulatu PP w Europie Środkowo-Wschodniej, oraz jeden z wiodących europejskich dostawców produktów z tworzyw sztucznych dla gospodarstw domowych, Keeeper Group. Dotyczy ona dostaw około 2 tysięcy ton regranulatu rocznie. Jak podkreślają obie strony, ta współpraca jest efektem dążenia do zrównoważonego rozwoju nie tylko w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, ale sektorów korzystających z tych produktów, jak np. handlowego. - Zwiększamy produkcję koszy z użyciem tworzyw cyrkularnych. Kosze skrzyniowe produkowane z użyciem regranulatu trafią m.in. do sieci handlowych w wielu krajach Europy – mówi Grzegorz Kicerman, prezes przedsiębiorstwa Keeeper. – Nasi klienci oczekują towarów produkowanych przy użyciu recyklatu.

- Jesteśmy gotowi, by dostarczać regranulat najwyższej jakości, także do produkcji opakowań dla żywności. Czekamy na odpowiednie regulacje ze strony Komisji Europejskiej - podkreślił Krzysztof Nowosielski, dyrektor handlowy ML Polyolefins.

Kielecki Plastpol trwa jeszcze w piątek, 24 maja. – Spodziewamy się „dopięcia” jeszcze kilku umów. Wiele kolejnych zaowocuje na pewno po targach – podsumowuje Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol.

Materiał partnera: Targi Kielce

Materiał partnera: Targi Kielce

Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL to jedno z najważniejszych w Europie wydarzeń dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. 28. edycja gromadzi w Targach Kielce ponad 600 firm z 31 krajów, przede wszystkim z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu.

Pozostało 90% artykułu
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder