Trzy sieci komórkowe odebrały rezerwacje pasma po aukcji 5G

T-Mobile Polska, Orange Polska oraz P4 potwierdziły odebrały decyzje rezerwacyjne na częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz wygrane w tzw. aukcji 5G.

Publikacja: 20.12.2023 17:55

UKE wydał pasmo zwycięzcom aukcji 5G

UKE wydał pasmo zwycięzcom aukcji 5G

Foto: Adobe Stock

T-Mobile Polska, Orange Polska oraz P4 potwierdziły odebrały decyzje rezerwacyjne na częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz wygrane w tzw. aukcji 5G.

Polkomtel, operator sieci Plus na razie decyzji nie odebrał - wynika z naszych nieoficjalnych informacji. Telekom tego nie sprecyzował. 

UKE wydał pasmo zwycięzcom aukcji 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzje rezerwujące zwycięzcom aukcji cenne pasmo we wtorek 19 grudnia. Tego samego dnia decyzje odebrały P4 (Play) oraz T-Mobile Polska. Orange Polska zrobił to w środę 20 grudnia. 

Czytaj więcej

Krzysztof Gawkowski będzie nowym ministrem cyfryzacji. Kim jest?

T-Mobile Polska od razu ruszył z kampanią marketingową w mediach społecznościowych, przepowiadającą nadchodzącą zmianę.  W spocie na YouTube z hasztagiem #Pedzinowe główną rolę gra postać polerująca jak się wydaje maskę sportowego auta. Ten sam hasztag operator umieścił na ekranach smartfonów klientów obok nazwy własnej sieci.  Jak na razie nie widać konkurencyjnego przekazu u pozostałych operatorów.

- Wkrótce zaoferujemy Wam, w nowym wydaniu, najlepsze usługi oparte na docelowym paśmie dla #5G. Dziś odebraliśmy decyzję rezerwacyjną od  @UKE_GOV_PL Bądźcie czujni – napisał na platformie X Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

https://twitter.com/RzecznikOrange/status/1737417565717086627

Teraz pozwolenia radiowe. Są wnioski 

Nowe wygrane w aukcji 5G pasmo może być użytkowane od momentu gdy operatorzy dostaną pozwolenia radiowe dla nadajników. Orange Polska i T-Mobile Polska potwierdziły nam, że wystąpiły ze stosownymi wnioskami do UKE.

Czytaj więcej

Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?

- Decyzję rezerwacyjną odebraliśmy wczoraj. Opłata zostanie wniesiona w terminie wynikającym z treści decyzji. Obecnie ponad 54 proc. populacji kraju znajduje się w zasięgu sieci 5G Play, działającej na zasobach częstotliwości pasma 2100 MHz. Pozyskanie częstotliwości pasma C pozwoli nam szybko zwiększyć pojemność i prędkość naszej sieci zapewniając najwyższą jakość usług i najlepsze doświadczenie klienta w korzystaniu z technologii 5G – brzmi zaś odpowiedź Ewy Sankowskiej z biura prasowego sieci Play.

Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat) nie zdradził swoich najbliższych planów.

Wiadomo, że im później odbiera się decyzję rezerwacyjną, tym później przypada termin zapłaty za nią. Jest na to 14 dni od doręczenia rezerwacji.

Nowe 5G i pieniądze dla państwa w 2024 roku

Pierwotnie UKE planował wydanie rezerwacji w pierwszych dniach grudnia. Postępowanie rezerwacyjne przeciągnęło się za sprawą wniosku Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej o dopuszczenie do procedury. UKE dopuścił ostatecznie PIRC i wyznaczył termin na przedstawienie stanowiska do 18 grudnia. Z naszych informacji wynika, że stanowisko izby nie wpłynęło.

Czytaj więcej

Orange Polska ma 1,3 mln abonentów światłowodu. Ale przychody stanęły

Członkami PIRC są m.in. Cyfrowy Polsat, Emitel i Canal+ Polska.

Aukcja 5G, czyli aukcja 4 bloków pasma 3,4-3,8 GHz po 100 MHz każdy przynieść ma Skarbowi Państwa 1,92 mld zł. Wpłata nastąpi już w Nowym Roku 2024.

Nowe pasmo ma umożliwić operatorom poprawę efektywności zarządzania widmem i poprawić parametry komórkowej transmisji danych.

Biznes
Potężne uderzenie w rosyjskie metale. Zabroniony import i handel na giełdach
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków