Komisja Europejska kusi atrakcyjną karierą unijnego eksperta

Szansa na poznanie konkursów UE „od kuchni”, a także na dodatkowy dochód w euro to atuty eksperckiej roli w Unii.

Publikacja: 06.11.2023 03:00

Komisja Europejska kusi atrakcyjną karierą unijnego eksperta

Foto: Adobe Stock

Prawie 9,6 tys. Polek i Polaków zarejestrowało się na razie w bazie ekspertów, którzy chcą wspierać Komisję Europejską w opracowywaniu polityki badawczo-rozwojowej i proinnowacyjnej Unii oraz w realizacji programów Unii, w tym programu Horyzont Europa. To sporo, ale wciąż za mało jak na potencjał Polski i polskich specjalistów – oceniają przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) Programów Badawczych UE, który działa w ramach NCBR.

Od kilku miesięcy NCBR stara się zachęcić osoby z dużą wiedzą specjalistyczną w swojej dziedzinie, w tym także praktyków biznesu – przedsiębiorców, do dołączenia do grona ekspertów oceniających unijne wnioski projektowe.

Praktyczna wiedza

– Mamy w Polsce mnóstwo znakomitych specjalistów, których warto promować w świecie – twierdzi Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego w NCBR, zaznaczając, że z rolą eksperta oceniającego UE wiąże się wiele korzyści. Jedną z tych najważniejszych i najbardziej cenionych jest możliwość zdobycia unikalnej i bardzo praktycznej wiedzy na temat tego, jak przygotować wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej, tym bardziej że KE zapewnia też swoim ekspertom bezpłatne szkolenia.

– Ta wiedza jest szczególnie przydatna dla osób, które same zamierzają składać wnioski w ramach programu Horyzont Europa – ocenia Magdalena Bem-Andrzejewska. Na ten aspekt zwraca też uwagę Joanna Bosiacka-Kniat, pełnomocnik zarządu ds. projektów w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Od 2006 r., jako ekspertka Komisji Europejskiej specjalizująca się m.in. w obszarze komercjalizacji wiedzy, łączenia nauki z biznesem, oceniła już kilkaset wniosków.

Według niej rola eksperta oceniającego to świetny sposób, by poznać „od kuchni”, jak pracuje Komisja Europejska – czego oczekuje się od wniosków o dofinansowanie, jakie są szczegółowe wytyczne dotyczące kryteriów ich oceny.

Czytaj więcej

Polityczna gra o budżet państwa. Co zrobi nowy rząd?

– Konkurencja o udział w unijnych projektach jest ogromna, więc praktyczna wiedza o tym, jak odpowiadać na zaproszenia do konkursów, jak podejść do pisania projektów, jest bezcenna, zwłaszcza dla osób, które myślą o projektach z unijnym dofinansowaniem albo chcą w nich uczestniczyć – dodaje Joanna Bosiacka-Kniat, która bardzo sobie też ceni możliwość nawiązania kontaktów ze specjalistami z całego świata, bo w gronie unijnych ekspertów są nie tylko obywatele UE.

Cenny networking

– Współpraca i wymiana doświadczeń ze specjalistami w mojej dziedzinie bardzo poszerza horyzonty, a ekspercka sieć zawodowych kontaktów bardzo się przydaje w codziennej pracy – twierdzi Jakub Główka, kierownik działu systemów bezpieczeństwa w Łukasiewicz – PIAP, który w bazie ekspertów KE jest zarejestrowany od ponad dziesięciu lat, a od 2018 r. ocenia unijne wnioski konkursowe z zakresu robotyki i obronności, pomagając też w technicznej ewaluacji prowadzonych już projektów. Dodaje, że rola eksperta KE daje też unikalną możliwość śledzenia nowych pomysłów i trendów w jego branży.

Jak wyjaśnia Magdalena Bem-Andrzejewska, osoby chętne do spróbowania swoich sił w roli unijnego eksperta powinny się zarejestrować na portalu Komisji Europejskiej (w zakładce Funding and Tender Opportunities) i utworzyć tam swój profil, wypełniając bardzo rozbudowany formularz aplikacyjny. Warto zadbać o dokładny opis obszaru swojej specjalizacji, w tym o słowa kluczowe, bo wstępna selekcja ekspertów do oceny danego wniosku odbywa się już zwykle automatycznie. Wymagana jest też dobra znajomość angielskiego – niezbędna także po to, by móc współpracować z ekspertami z różnych państw (każdy wniosek jest oceniany przez grupę ekspercką).

Rejestracja w bazie ekspertów KE nie oznacza, że dana osoba od razu zostanie zakontraktowana do oceny jakiegoś projektu. Wiele zależy od zapotrzebowania i liczby ekspertów w danej dziedzinie. Konkurencja jest spora, ale – jak zaznacza dyr. Bem-Andrzejewska – ekspertom, a zwłaszcza ekspertkom, z Polski sprzyja unijna polityka wyrównywania szans. Obecnie w gronie unijnych ekspertów przewagę mają przedstawiciele krajów tzw. starej Unii, w większości mężczyźni. Dlatego też KE stara się zwiększyć zarówno udział kobiet, jak też reprezentację z państw poszerzonej Unii, w tym z Polski.

Warto się zaangażować

– Jesteśmy w grupie traktowanej priorytetowo, więc tym bardziej warto teraz aplikować do grona ekspertów Komisji Europejskiej – podkreśla Magdalena Bem-Andrzejewska. Zwraca też uwagę, że chociaż Polska jest na dziesiątym miejscu pod względem liczby ekspertów, to dużo wyżej plasuje się pod względem wskaźnika ich zakontraktowania – ponad jedna czwarta Polek i Polaków w bazie eksperckiej KE realizuje już unijne kontrakty.

Największe szanse na ich zdobycie mają wykwalifikowani specjaliści ze wszystkich możliwych obszarów z dłuższą praktyką w danej dziedzinie, ale swych sił w tej roli mogą też próbować osoby z mniejszym doświadczeniem. – Warto na bieżąco aktualizować swój profil w bazie eksperckiej i starać się być widocznym dla KE – radzi Joanna Bosiacka-Kniat. Według niej dobrze jest też śledzić unijne konkursy, by móc – w miarę możliwości – dostosować do nich swój profil. Jak zaznacza dyrektor Bem-Andrzejewska, KE, stawiając na różnorodność, stara się promować nowych ekspertów i kontraktuje również osoby, które mogą wnieść świeże spojrzenie i różne punkty widzenia. Szczególnie dla nich rola unijnego eksperta, która wzmacnia profesjonalny wizerunek, może być cennym atutem w CV.

Nie bez znaczenia są też związane z tą rolą korzyści finansowe. Wprawdzie wynagrodzenia ekspertów, na tle apanaży unijnych urzędników czy parlamentarzystów, nie wyglądają imponująco, ale z reguły są dodatkowym źródłem dochodów. Ekspert dostaje zwykle do oceny kilka porównywalnych wniosków, a stawki wynoszą od 135 euro do 450 euro za wniosek (są uzależnione od jego długości i skomplikowania). Dodatkowo płatny jest udział w zdalnych spotkaniach i dyskusjach ekspertów współpracujących przy ewaluacji wniosku. Jest to tak skalkulowane, by zmieścić się w standardowej stawce unijnego eksperta, która wynosi 450 euro dziennie.

Nie są to jednak łatwe pieniądze. – Realizacja kontraktu eksperckiego to wymagająca praca w pełnym wymiarze godzin, nierzadko przez kilka dni – wyjaśnia Jakub Główka, zaznaczając, że KE ma dobrze zorganizowany system kontroli jakości pracy ekspertów. Warto więc się zaangażować, by móc więcej skorzystać z wymiany wiedzy i doświadczeń, zwiększając też swe szanse na kolejny kontrakt ekspercki.

Prawie 9,6 tys. Polek i Polaków zarejestrowało się na razie w bazie ekspertów, którzy chcą wspierać Komisję Europejską w opracowywaniu polityki badawczo-rozwojowej i proinnowacyjnej Unii oraz w realizacji programów Unii, w tym programu Horyzont Europa. To sporo, ale wciąż za mało jak na potencjał Polski i polskich specjalistów – oceniają przedstawiciele Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) Programów Badawczych UE, który działa w ramach NCBR.

Od kilku miesięcy NCBR stara się zachęcić osoby z dużą wiedzą specjalistyczną w swojej dziedzinie, w tym także praktyków biznesu – przedsiębiorców, do dołączenia do grona ekspertów oceniających unijne wnioski projektowe.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Przyszłość prawa w świecie transformacji biznesu – relacja z Forum Legal Transformation 2024
Biznes
Ekonomista oszacował „moc” reprezentacji na Euro 2024. Która najsilniejsza?
Biznes
System kaucyjny u bram, lobbing odpocznie. Jest trzeci wniosek operatora
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biznes
Renasansu atomu już nic nie zatrzyma. Efekt? Wielka hossa na zapomnianym rynku
Biznes
Euro 2024 to emocje nie tylko sportowe. Spółki giełdowe wydają krocie na sponsoring